Ağrısız Doğum, Epidural Doğum Nedir?

Ağrısız doğum nedir?

Rahim kasılmalarıyla oluşan rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için belden ilaç enjekte edilerek bu bölgedeki sinirlerin uyuşturulmasıdır.
epidural ağrısız doğum

Ağrısız doğumda bölgesel anestezi nasıl uygulanır?

Hasta genelde sol yan yatarak veya oturur pozisyonda iken uygulamayeri olan ‘bel omuru’ cildi, enfeksiyon açısından antiseptik solüsyonla silinmekte ve bu bölge steril örtü ile kapatılmaktadır. Yapılacak girişimdeağrı duymamak için 1 cm. çaplı bölgenin derisi-cildi (ince ve kısa uçluiğne) uyuşturulur. Kalınlığı yaklaşık 1 milimetre olan özel iğne ile, anesteziuzmanınca bel omur kemiği arasından geçilerek ciltten yaklaşık 4-6 cm.derinlikteki ‘epidural’ mesafeye ulaşılır. Anestezi doktorunuz uygunbölgeye ulaştığında, iğnenin içinden 0.5 milimetre kadar kalınlıkta incecikbir kateteri (naylon, teflon) yerleştirir.Artık bu yoldan yani kateterden gerek doğum eylemi ve ağrısız doğum için veya gereğinde ‘sezaryen’ için gerekli olan anestezik maddeler verilebilecek, ağrı ortadan kalkacaktır.
ağrısız epidural doğum

Ağrısız Doğumda Anne ne Hisseder?

Belirgin olarak ağrılar azalacak, doğum ağrıları tamamen geçecek ancak,rahim kasılmaları hafif bir basınç şeklinde hissedilecektir. Bu da doğumun aşamalarından annenin ağrısız bir şekilde haberdar olmasını ve ıkınarak doğuma katılıp onu çabuklaştırmasını sağlayacaktır.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar