Bebek Gıdaları Nasıl Hazırlanır? Yemekleri Nasıl Saklanır?

Hazırlamak ve pişirmek için besinlere uygulanan işlemler, besleyici değerini artırır veya azaltabilir.Aşağıda bu işlemlere örnekler verilmiştir:
Ekmek, çörek, kurabiye yapmak için hamurun mayalandırılması besleyici değerini artırır.Kimyasal kabartıcılar ise azaltır. Mayalandırılmadan yapılan ekmeğin besleyici değeri,mayalı ekmekten daha düşüktür.
Beyaz ekmek yapmak için buğday tanesinin, kepek ve özünün iyice ayrılması, besleyici değerini azaltır. En besleyici ekmek, dış kepeği biraz ayrılmış, fakat özü ve iç kepeği ayrılmamış undan iyice mayalandırılarak yapılan ekmektir.

Bebeklere Yemek Hazırlama Yöntemleri

Bebeklere Yemek Nasıl Hazırlanır

Ekmek ince dilimlenip kızartılırsa besleyici değeri azalır.
Tarhana, yoğurt ve unun karışımıyla mayalandırılarak yapıldığından, besleyici değeri yüksektir. Pişirirken içine pişmiş nohut, mercimek, havuç eklenmesi değerini daha da artırır.
Tarhana güneşte kurutulursa ve süt, yoğurt aydınlık yerde bekletilirse vitamin B2, vitamin Bö ve folik asit değerleri azalır.
Yumurta, süt, yoğurt, peynir ve tahinle yapılan tatlıların besleyici değerleri, sadece un, yağ, şeker kullanılarak yapılanlardan üstündür. Şeker yerine pekmez kullanılması, besleyici değerini daha da artırır.
Sütlü tatlı yaparken şeker önceden konur, birlikte pişirilirse veya fırında yüksek sıcaklıkta pişirilirse, protein değeri azalır.
Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler iyi pişirildiğinde sindirimi kolaylaşır ve böylelikle protein değeri artar.
Yumurta çiğ yenirse ya da sarısının etrafı yeşillenecek kadar hızlı ateşte, uzun süre pişirilirse, besleyici değeri azalır.
Yeşil ve san sebzelerden yapılan salatalara limon veya sirke eklenir, bekletilirse A ve C vitamini değeri azalır.
Sebzeler doğrandıktan sonra bekletilirse ve haşlama, pişme suları atılırsa, vitamin ve mineralleri azalır.
Meyveler kesildikten ya da suyu sıkıldıktan sonra bekletilirse C vitamini değeri azalır.
Hatta, sıkılmış meyve suları buzdolabında bekletilirse vitamin değeri azalır.
Süt yarım saat gibi uzun süre kaynatılırsa vitaminleri azalır. Pastörize ve sterilize edilmemiş süt kabarınca ateşten alınırsa, mikroplan ölmez. Süt kabardıktan sonra karıştırılarak 4-5 dakika kaynatılıp hemen soğutulur. Cam kavanozda buzdolabında 1-2 gün saklanır.
• Yağ yakıldıktan sonra yemeğe konursa, sağlığa zararlı duruma gelir.
• Yoğurdun yeşilimsi suyu atılırsa vitamin değeri azalır. Yine, yoğurt torbaya konup süzülür, süzülen suyu atılırsa vitamin kaybı olur.
• Kapakları hafif de olsa dışa doğru dönük, et, balık, zeytinyağlı yemek konserveleri sağlık için son derece zararlıdır.

Bebekler İçin Yemek Tarifleri

Bebekler için Taze Sebzeler

Bebekler için sebzeli yemekler

Önce yıkanır, salata yapılacaksa sofra hazırlandıktan sonra doğranıp, limon-yağ-tuz eklenerek sofraya getirilir. Pişirilecekse, doğranıp hemen pişirilir. Yetecek kadar su konarak pişme suyu atılmaz. Sebze yemekleri buzdolabında dahi beklese vitamin değerleri azalır, bekletilmeden yenmelidir. Yeşil yapraklılar çok sulu olduklarından su konmadan da pişirilebilirler.

Bebekler için Kuru baklagiller

Nohut, fasulye, mercimek yıkanır, kolay pişmesi için iki katı su konarak 8-24 saat kadar ıslatılır. Nohut, kuru fasulye 12-24 saat, yeşil mercimek 8-12 saat ıslatılır. Soğan, salça, yağ,istenirse et konup düdüklü tencerede pişirilir. Düdüklü yoksa, ıslatılmış taneler kapalı tenceredepişirilir. Doğranmış soğan yağla öldürülüp, salça ile birlikte eklenip bir kez kaynatılır.

Bebekler için Etler

bebekler için besin kaynağı olan yemekler

Pirzola, biftek, köfte ızgarada pişirildiği gibi, üzeri kapanabilen tepsilerde veya yayvan çelik tencerede de pişirilebilir. Köfte hazırlandıktan, diğerleri tuzlanıp baharatı andıktan sonra tepsiye dizilir. Dilimlenmiş soğan, yeşil biber, domates yanlarına ve üzerlerine yerleştirildikten sonra kapak kapatılıp hafif ateşte kendi suyunu çekene dek pişirilir. Izgarada damlayan suyla vitamin kaybı olmasına karşın, tepside pişirmede vitamin kaybı olmadığı gibi yumuşak olur. Kebaplar da tencerede pişirilebilir. Kuşbaşı et tencereye konur. Et zaten yağlı olduğundan yağ eklenmez. Hafif ateşte kendi verdiği suyu çekene değin pişirilir. Soğan, domates, baharat, istenirse patates, havuç gibi sebzeler eklenerek kapalı olarak hafif ateşte sebzeler yumuşayana dek pişirilir. Etler zaten yağ içerdiklerinden, et konan sebze yemekleri, dolmalar ve kebaplara yağ konmamalı ve yağda kızartılmamalıdırlar. Balık için en uygun pişirme yöntemi ızgara ve buğulamadır. Buğulama, sebzelerle birlikte yapılabilir. Kızartma etrafa koku yayılmasına ve yağ israfına neden olduğu gibi, sağlık için de zaralıdır.

Bebekler için Yumurta

Yıkandıktan sonra soğuk su içinde ateşe konur. Kaynamaya başlarken ateş kısılarak 10 dakika pişirilip, soğuk suya tutulur. Böylece akı ve sarısı katılaşır, fakat rengi bozulmaz.
Sindirimi kolaylaşır.Sebzeler daha önce anlatıldığı gibi hazırlanır. Pişmeye yakın yumurta eklenir. Ispanak, pırasa, lahana, domates, biber, patlıcan gibi sebzelerle yumurtalı yemekler yapılabilir. Bir ölçü pirinç için 1-1.5 ölçü su, bir ölçü bulgur için 1.5-2 ölçü su kullanılır. Bu yemekler iki şekilde pişirilebilir. Birinci usulde, soğan yağla birlikte sarartılır, domates veya salça, su, tuz eklenip kaynama noktasına gelince bulgur, pirinç eklenir, tekrardan kaynayınca ateş kısılır, suyunu çekince üzerine kağıt peçete konarak dinlendirilir. İkinci usulde su kaynama noktasına gelince bulgur, pirinç eklenir ve piştikten sonra, sos ayrıca hazırlanıp üzerine dökülür. Sos; soğan, salça,yağ veya önceden pişmiş mercimek karışımı olabildiği gibi , yağ, yumurta, peynir karışımı da olabilir.

Bebekler için Makarna

Bir paket makarna için tencereye 5-6 orta büyüklükte su bardağı su, 1-2 yemek kaşığı sıvı yağ ve tuz konur. Kaynama derecesine gelince makarna eklenir. Orta ateştearasıra karıştırılarak suyunu çekene dek pişirilir. Haşlama suyu dökülmez.

Bebekler için Sütlü Tatlılar

Sütlaç için; pirinç ayıklanıp yıkandıktan sonra 3 katı suyla pişirilir ve suyu çektirilir. Süt de eklenip 5-6 dakika pişirilir, şeker, vanilya ya da limon kabuğu rendesi eklenip karıştırıl diktan sonrakaselere boşaltılır, üzerine tarçın ya da dövülmüş ceviz , fındık, fıstık da konabilir.
Muhallebi vediğer sütlü tatlılar da şeker, ateşten ineceğine yakın eklenir. Böylece yapılan tatlıların protein değeri azalmamış olur.

Bebekler için Yiyeceklerin Saklanması

Bebekler için taze sebzeli yemekler

Dengeli beslenmeyi sağlamak için çeşitli yiyeceklerden her gün yeteri kadar almak zorunludur. Bazı yiyeceklerimizi hasat edildikten sonra kısa zamanda kullanmak olanaksızdır.
İnsan kentlerde toplandıkça uzak yerlerden gelen yiyecekleri kullanmak zorundadır. Ayrıca her mevsimde, her çeşit yiyecek yetişmediğine göre, yiyecekleri bazı işlemlere tabi tutarak uzun süre değerinden ve lezzetinden kaybettirmeden saklamak zorunlu olmuştur.
Yiyeceğin Bozulma Nedenleri
Yiyeceklerin bozulmasının başlıca iki önemli nedeni vardır:
1. Maya, küf ve bakteri gibi mikroorganizmaların yiyeceğin bünyesinde yapmış oldukları değişiklikler.
2. Enzimlerin düzenlediği kimyasal tepkimeler sonucu yiyeceğin yapısında meydana gelen değişiklikler.
Mikroorganizmaların yaşayıp çoğalmaları için belirli besin öğelerine, belirli ısı derecesine, suya ve bazılarının oksijene gereksinmeleri vardır. Oda sıcaklığında taze olarak saklanan yiyeceklerimiz mikroorganizmaların çoğalması için en iyi ortamdır. Keza enzimlerin en faal oldukları ortam oda sıcaklığıdır. Yiyeceklerde bulunan asit miktarı da mikroorganizmaların çoğalması ve enzimlerin faaliyeti için önemlidir. Asit miktarı fazla olan yiyeceklerde mikroorganizmaların üreme şansı azdır. Aynı şekilde asidi fazla yiyeceklerde enzim faaliyeti yavaşlar.

Yiyeceklerin bozulması ile oluşan kayıplar

Çürümüş ve kokmuş bir yiyecek hoşa gitmediğinden atılır. Bu ekonomik bir kayıptır.
Yiyeceğin bünyesinde oluşan değişiklikler bazı besin öğelerinin kaybına neden olur.
Yiyeceğin renginin değişmesi hoşa gitmediğinden artıklar fazla olabilir.
Yiyeceklerde mikroorganizmaların çoğalması halinde alman yiyecek sindirim sistemi enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca, bazı mikroorganizmaların zehirleri zehirlenmeye neden olabilir.

Yiyeceklerin Saklanma Esasları

Bebek Yemekleri

Taze yiyecekler, hasat edilmelerinden itibaren mikroorganizma ve enzimlerin etkisine maruz kalırlar. Yiyeceği mikroorganizmaların etkisinden koruyabilmek ve enzim faaliyetlerini durdurabilecek bir ortam yaratılmak zorunluluğu vardır. Mikroorganizma ve enzimler belirli bir sıcaklık derecesinde faaliyet gösterdiklerine göre yiyecekler soğuk yerde saklanırsa, tazeliklerini koruyabilirler. Yiyeceklerin saklanabileceği buz dolapları, soğuk hava depolan ve dondurma araçları veya yerleri yapılmıştır. Bu gibi yerlerde yiyeceklerin bozulmadan saklanma süresi dolabın veya deponun ısı derecesine bağlıdır. Buzdolabının buzluk kısmı sıfır derece civarındadır.

Aşağıdaki tablo buzdolabında yiyeceklerin taze olarak saklanabilme sürelerini göstermektedir.

Bebeklere Yemek Hazırlama

Dondurulmuş yiyecekler buzdolaplarının buzluk kısımlarında bir iki hafta saklanabilir.
Çözülmüş olan bir yiyeceğin tekrar dondurulması doğru değildir. Tereyağı ve benzeri kahvaltılık margarinler de nem miktarı fazla olduğundan kolay bozulurlar, bu bakımdan buzdolabında saklanması gereklidir. Bitkisel sıvı yağlar ve yemeklik margarinlerin dayanıklılığı saklanan yerin ısı ve nem derecesine ve hava ile temasına bağlı olduğundan buzdolabında saklanmaları uygun olur. Patates, karanlık, serin, kuru ve hava akımı olmayan yerlerde saklanır. Işık, patatesin renginin yeşile dönmesine neden olabilir. Soğan için en iyi saklama ortamı kuru, hava akımı olan serin yerdir. Lahana, pancar ve havuç buzdolabı olamayan köylerde şöyle saklanabilir: Bahçeye bir boru aracılığı ile hava alabilen kuyu açılıp içerisine saman yayılır. Sebzeler saman üzerine konur, üstü saman ve sonra da toprakla kapatılır. Kış kabağı ise patates gibi saklanır. Buzdolabı olmayan yerlerde sütü saklamak güçtür ve bu nedenle hayvanlardan elde edilen süt kaynatılıp ılık duruma getirilince yoğurt yapılır. Yoğurt, içinde soğuk su bulunan kap içine konursa oda sıcaklığında daha iyi saklanır.
Yoğurdu torbaya koyup süzmek doğru değildir. Torbadan süzülen sulu kısım mineraller ve vitaminlerin bir kısmını da beraber götürür. Yoğurttan, peynirden ve çökelekten süzülen sular toplanarak ekmek yapımında kullanılabilir. Böylece ekmeğin besleyici değeri arttırılmış olur.
Kuru yiyecekler serince, karanlık, kuru ve havalandırılabilen yerlerde saklanır. Kuru yiyeceklerin saklandığı yerin nemli olması küflerin çoğalmasına neden olur. Yiyecekler mümkünse raflarda, yerden yukarıda, üzerleri kapalı olarak birbirlerine benzeyenler bir araya konmak suretiyle saklanmalıdır

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar