Bebek Araba Koltuklarının Önemi – Bebek Oto Koltukları

Bebek için araba koltuğu ( oto koltuğu ) çok önemlidir. Bebeğiniz için alacağınız en önemli eşyalardan biri, bebek oto koltuğudur. Bebeğiniz arabaya bindiği her seferinde, bebek koltuğuna oturması gerekecektir; bu, Birleşik Devletler’in 50 eyaletinde kanunlaşmıştır. Bir rapora göre, her yıl hastaneden eve dönerken 35 bebeğin trafik kazasında öldüğünü göstermiştir.

Bebek Araba Koltuklarının Önemi

bebek için oto koltuğu

Bir bebek koltuğu, herhangi bir kaza durumunda bebeğiniz için en iyi korumayı sağlar. Bazı anne-babalar, kaza sırasında bebeklerini tutarak koruyabileceklerine inanmakta ama çok yanılmaktadırlar. Bunu yapmak mümkün değildir. Yapılan kaza testlerinde, sadece 50 kilometre hızla yapılan bir kaza anında, beş kiloluk bir bebeğin büyük bir güçle anne ya da babasının elinden kurtulduğu gözlemlenmiştir. Araba hareket halindeyken, bebeğinizi emzirmek, altını değiştirmek veya rahatlatmak için koltuğundan almamanız konusunda da sizi uyarıyoruz.
Bebeğiniz hastaneden çıkıp eve gitmek için ilk arabaya binişinden itibaren, mutlaka bir bebek koltuğuna yerleştirilmelidir. 1 yaşına ve 10 kilo ağırlığa ulaşana kadar, bebek koltuğu aracın arkasına bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Onun için en güvenli yer, arka koltuğun ortasıdır.
Sonrasında koltuk öne çevrilebilir ama daima arka koltukta kalmalıdır. (52. hafta ile ilgili bölüme bakınız.)
Bebeğiniz için bir bebek koltuğu seçerken, JPMA, Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu ve
Amerikan Pediatri Akademisi’nin güvenlik standartlarını karşılamasına dikkat edin. Sadece bebekler için kullanılan ve bebeğinizi 10 kiloya kadar destekleyen veya daha büyüdüğünde de kullanabileceği ve çocuğu 20 kiloya kadar destekleyen birini seçebilirsiniz. Küçük bir bebek için, sadece bebekler için olanı seçmek daha iyidir, çünkü yarı eğik pozisyonu, bebek için daha rahattır.

bebek araba koltuğu önemi

Bebeğiniz Düşük Kiloluysa Hangi Oto Koltuğu Alınmalı

Bebekleri çok küçük doğan aileler, bebek koltuğu konusunda tereddüt etmektedirler. Bebek koltukları, ortalama boyda bebeklere göre tasarlanmıştır. Küçük bir bebek, bu koltuklarda rahatsız olabilir ve nefes alıp vermekte zorlanabilir. Bir araştırmaya göre, küçük bir bebek, daha büyük bebek koltuklarında oksijen yetersizliği ya da apnea nöbetleri (bebeğin kısa bir süre için nefes alamaması) gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bunun çözümü, güvenlik standartlarına uygun bir araba beşiği seçmek olabilir. Bu beşikler kullanıldığında bebek dümdüz yattığından, rahatlıkla nefes alıp verebilmektedir. Ayrıca, bir kaza anında yeterli koruma sağlanmaktadır.
Eğer solunum sorunu yaşamıyorsa, sadece bebekler için olan bir bebek koltuğu kullanmak doğru bir tercih olabilir. Rahat etmesini sağlamak için, başını destekleyecek şekilde, bebek koltukları için özel tasarlanmış yuvarlak bir yastık kullanın. Eğer bu yastıklardan bulamazsanız, sıkıca yuvarlayacağınız bir battaniye de aynı işi görür. Bebeğin kaymasını engellemek için, iki tarafına ve kasıkla kasık kayışı arasına battaniye sıkıştırabilirsiniz.

bebek oto koltuğu

Yaygın Bebek Oto Koltuğu Hataları

Birçok aile arabalarında bebek koltuğu kullansa da, sadece bazıları doğru şekilde kullanmaktadır.
En yaygın görülen hatalar arasında şunlar sayılabilir:

· Bebek koltuğu kayışı doğru takılmamış, çok gevşek takılmış ya da hiç takılmamış.
· Arkaya dönük duran bebek koltuğu yanlış şekilde yatırılmış.
· Emniyet kemeri düzgün takılmamış veya hiç takılmamış.
· Bebek koltuğu araba koltuğuna sıkıca bağlanmamış.
· Bebek koltuğu, bebek için fazla büyük.
· Bebeği koltukta tutan kayış düzgün bağlanmamış.
· Bebek koltuğunun kayışları bebeğin omuzlarından geçirilmemiş ve serbest bir şekilde göğüs üzerine bırakılmış.

Bebek Oto Koltuğu

Sık sık bize sorulan bir soru: Bebek şehirde büyüyorsa ve ailesinin arabası yoksa, yine de bebek koltuğu şart mıdır? Cevap şiddetli bir evet! Bebek taksiye bindirilse bile, mutlaka güvenlik sistemi yerleştirilmelidir. Bu durumdaki birçok aile, dönüştürülebilir bir “yolculuk sistemi” kullanmaktadır ve bu sistemde üç ürün bir aradadır: Bebek koltuğu, ana kucağı ve puset. Bu ürünü bebeğin doğumundan yürümeye başlayana kadar kullanabilirsiniz ve birçok amaca hizmet ettiğinden, sizin için de elverişlidir.
Bebeğinize araba için koltuk almanın önemini ne kadar vurgulasak yetmez.
Eğer bebek koltuğu size pahalı geliyorsa, sigorta şirketinize danışın; bazıları bebek koltuklarında indirim yapıyorlar.

bebek bisiklet koltuğu

Son söz: Bebeğinizi güvende tutun. Emniyet kemerini bağlayıp güvenceye almadan, hiçbir araca bindirmeyin.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar