Bebeklerin Yaşına Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin Yaşına Göre Oyuncak Seçimi

Bebeklerin yaşına göre oyuncak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar ve bebeklerde hangi yaşta hangi oyuncaklar alınmalı ile ilgili yazımız.

Yeni Doğan Bebeklerde Oyuncak Seçimi

Yenodoğan bebeklerde oyuncak seçimi zamanının büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren yeni doğmuş bebek için uyku, gelişimi açısından çok önemlidir. Bu dönemde bebeği kendi yatağında uyutmaya çalışmakta ve yatağa almamaya özen göstermekte yarar var. Bu konuda duygusal davranmak, bebeğin yıllarca sürebilecek sağlıksız bir uyku alışkanlığı kazanmasına yol açabilir.
Verimli bir uyku için, bebeğin uyku alışkanlığı kazanmasını zorlaştıran tüm faktörleri ortadan kaldırmalı, ona rahat ve güvenli bir ortam yaratmalısınız. O uyurken odasında hafif bir ışık bulundurarak karanlıktan korkması önlenebilir. Ninni görevi görecek yumuşak müzikler çalarak sakinleşmesini ve uykuya daha kolay ve huzurla dalmasını sağlayabilirsiniz.

6 Aylık Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bebeklerin yaşına göre oyuncak seçimi

Bebeklerin yaşına göre oyuncak seçimi bebeğin her geçen gün geliştiğine tanık olunan bu dönemde oyuncaklar da büyük önem kazanır. Üç aylık olmasından itibaren bebek cisimleri kaldırma yönünde ilk denemelerini yapar, altıncı ayda ise tüm avucunu kullanarak cisimleri kavramaya başlar. Bu dönemde duyu organları gelişir. Bu nedenle farklı kumaş ve şekillerdeki oyuncaklarla oynaması, onun dokunma duyusu ve kavrama yeteneği açısından oldukça faydalıdır.

1 Yaşındaki Bebekler için Oyuncak Seçimi

Ne kadar büyüdü değil mi? İlk adımlar, ilk sözcükler, ilk oyunlar… Hepsini ne büyük sevinçle karşıladınız! Bebeğinizin yürümeye başlaması hem sizin hem de onun hayatında büyük değişiklik! Dengesini bulabilmek için kol ve bacaklarını iyice açıp yalpalayarak yürümesi sizi hep gülümsetecek. Yürümesiyle birlikte sürekli artan hareketliliğiyle sizi de peşinden koşturacak. Bu arada size küçük bir ipucu: Evde çocuğunuzun ayakkabısız dolaşması daha rahat yürümesini sağlar.
Bebeğinizin yürümeye başlamasıyla birlikte bizi bekleyen zorluklar artıyor. Nasıl mı?
Öncelikle yürümeye yeni başlayan çocuğumuz, kendi başına her yere gitmek isteyecek. Bu nedenle gözümüzü ondan ayırmamalı, her zamankinden daha dikkatli ve enerjik olmalıyız.
Ayrıca evimizde onun için tehlike yaratacak eşyaları ortadan kaldırmamızda yarar var.
Elektronik ve kırılabilecek şeyleri ortadan kaldırmalı, yerlerdeki kabloları ulaşamayacağı bir yere koymalı ve prizlerin üstlerini kapatmalıyız. Çocuk için tehlike oluşturan çekmecelere, dolaplara ve kapılara çocuk kilidi takmayı da unutmamalıyız.
Bebeğimizi yürüme konusunda cesaretlendirmek için bazı oyuncaklardan yararlanabiliriz.
Onu ayakta durmaya teşvik edecek veya acemi adımlarla peşinden yürümek isteyeceği hareketli oyuncaklar onun için teşvik edici olacaktır.
Bu dönemde bebeğin el kontrolü de iyice gelişir. Başparmağını ve işaret parmağını kullanarak küçük objeleri tutabilir. Farklı el ve parmak hareketleri yapmasını sağlayacak oyuncaklar onun için faydalı olacaktır.
Ayrıca fiziksel yeteneklerini geliştirebilecek ve kendine olan güvenini artıracak büyük oyuncaklarla oynaması da yararlıdır. İtebileceği, çekebileceği, sürebileceği ve üzerine binebileceği oyuncaklar gibi.

2 Yaşındaki Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bebekler İçin Yaşına Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır

Bu dönemde çocuğun yürüme becerilerinin oldukça geliştiğini göreceksiniz. 18 ayın sonunda ayakları ayrık olarak güvenli bir biçimde yürüyebilir, 2 yaşını doldurduğundaysa ayağının
tümünü kullanarak sağlam adımlarla koşabilir ve parmaklığa veya duvara tutunarak merdivenleri çıkabilir. 2 yaşına kadar yalnız oyun oynamayı tercih eden çocuklar için ilk arkadaşlık ilişkileri bu çağda başlar. Çocuğu sık sık diğer çocuklarla bir araya getirerek onun sosyalleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Oyuncaklarını paylaşma anlayışı henüz gelişmemiş olsa da diğer çocuklarla yan yana oynamak hoşuna gidecektir.
2 yaşındaki çocuk, gerçek hayatta gerçekleştiremediği isteklerini sembolik oyunlarla gerçekleştirmeyi öğrenmiştir. Erkek çocuklarda araçlara ilgi bu dönemde artar. Kızlar da anneyi taklit oyunları oynamaya başlarlar.

3 Yaşındaki Bebekler için Oyuncak Seçimi

Bebek büyüdükçe artık bir birey olduğunun farkına varacaktır. Bu dönemde ebeveynlerinin yaptıklarını taklit ederek davranış kalıplarını öğrenmeye çalışır. Gerçek hayatı taklit edebileceği alet takımı, dikiş seti gibi oyuncaklar çocuğu heyecanlandırarak hayata uyum sağlama yeteneğini geliştirir ve hayal gücünü artırır.
Bu dönemde çocuğun enerjisini yararlı ve yapıcı hale dönüştürmek için onun yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklarla oynamasını sağlamaya çalışmalı. Oyun hamurları ile oynaması, çocuğun hayal gücünü geliştirirken, el kaslarını da güçlendirecek ve hem şekilleri, hem de renkleri öğrenmesine yardımcı olacak.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar