Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde üst Solunum yolu enfeksiyonu burun tıkanıklığı veya burun akıntısı, genellikle ateş, boğaz ağrısı, öksürük, ses kalınlığı, kırmızı gözler ve boyun lenf bezinin şişkinliğiyle seyreder..

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Neden olur?

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Burun ve boğazın viral enfeksiyonudur. Soğuk algınlığı virüsleri bir insandan diğerine el teması, öksürük ve nezle ile geçmektedir.
Soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla virüs olduğu için sağlıklı çocukların çoğu yılda en az 6 kez hastalanmaktadır.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl İlerler?

Genellikle ateş 3 günden az sürer. Bütün burnn ve boğaz şikayeteri 1 haftada kaybolur.
Öksürük 2-3 hafta sürebilir.
Kulak ağrısı, gözlerde sarı iltihaplı akıntı, sinüslerde baskı veya hissi (genellikle bir sinüs enfeksiyonu düşündüren) veya solunum güçlüğü ( genellikle bir pnömoniyi düşündüren) gibi sekonder bakteri enfeksiyon bulgularına dikkat edilmelidir.
Çocuğunuz ufak ise sıvı kaybının olup olmadığından emin olun.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi?

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Soğuk algınlığının süresini etkileyecek çok fazla tedavi yöntemi yoktur ancak yine de bazı semptomları azaltabilir. Burun akıntısı tedavisi, burun tıkanıklığından farklıdır. Küçük bebekler için burun aspiratörünü dikkatlice kullanabilirsiniz. Burun gözeneklerine tahrişten . korunmak için yağlı kremler kullanabirsiniz. Burun akıntısı burnu virüslerden temizlemeyi sağlar. Çocuğunuzun alerjik nezlesi yoksa antihistaminiklerin faydası olmaz.
Öksürük: 4 yaşın üstündekiler öksürük tabletlerine, diğer yaştakiler ise şurup şeklindekileri kullanabilirler. Çocuğunuzun odasının kuruluğunu almak için nemlendirici cihaz kullanın.
Kırmızı gözleri ıslak pamuk ile sık sık silin.
İştahsızlık: Sıvı gıdalar vermeye çalışın.
Soğuk algınlığından nasıl korunulur?
Soğuk algınlığı enfeksiyonlu bir hastadan direkt temas yolu ile alınır. Yaşamın birinci yılında üst solunum yolu enfeksiyonlarının komplikasyonları daha sıktır
3 günden uzun süren ateş
1O günden fazla süren burun akıntısı
Gözlerinde iltihaplı akıntı olması
Burun tıkanıklığı beslenmeye engel oluyorsa
Kulak veya baş ağrısı varsa
Boğazı ağrıyorsa
Doktorunuzu aramalısınız!

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar