Bebeklerin Dil Yeteneğini Geliştirmek için Oyunlar

Bebeklerin dil yeteneğini geliştirmek için oynanabilecek bir kaç tane etkili oyun vardır. Fakat direk oyunların dışında da bebek sürekli dil yeteneğini geliştirir. Bunun için sürekli olarak sizin ona etrafında gördüklerinin adını söylemesi ve hatta daha yürüyemeyen bebeğe şunu getir, hadi bunu anneye götür gibi içerisinde cisimlerin bulunduğu cümleler kurabilirsiniz.  Bu şekilde he bebek ile konuşmuş hemde ona bahsettiğiniz nesne hakkında biraz daha bilgi vermiş olursunuz. Bakmayın öyle anlamıyor gibi durup tebessüm ettiğine çünkü zaman biraz ilerlediğinde ve bebeğiniz ilk cümlelerini oluşturmaya başladığında “bunu nereden biliyor?” , “aa bunu kim öğretti?” gibi hayrete düşeceğiniz cümleler kurabilirsiniz. Biz her ne kadar bebeğimize bir dil öğretiyor olsak da, aslında bebeğimizde bize zamanla kendi dilini öğretiyor. Hatta bazen bir şey söylediğinde ve çevresindeki çok sık birlikte olmadığınız biri ” annesi bu ufaklık bir şeyler söylemeye çalışıyor ” dediğinde siz içinizde bunda anlamayacak ne var işte şöyle diyor diye düşüneceksiniz. Fakat bu tanıdığınız kişi haklı! Siz farkında bile olmadan bebeğinizin dilini öğrenmiş oluyorsunuz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir iki husus var.
Öncelikle bebeğinizle bebekler gibi konuşmayın. Yani bebeğiniz arabaya “ayaba” diyor ise sizde ona araba diyeceğiniz zaman “ayaba” demeyin, siz araba olarak telaffuz edin. Çünkü emin olun bebeğiniz zaten doğru söyleyemediğini biliyor. Fakat sizde onun gibi söylemeye devam ederseniz, bu sefer bunun doğru olduğunu düşünüyor. Siz ne kadar düzgün bir lisan kullanmaya gayret ederseniz bebeğinizde o kadar hızlı ve daha anlaşılır bir şekilde kelimeleri öğrenecektir.

Bebeklerin Dil Yeteneğini Geliştirmek için Oyunlar

Bebeklerin Dil Yeteneğini Geliştirmek için Oyun Örneği

Bu oyunla bebeğiniz ne öğrenecek: Dil Yeteneğini Geliştirmeyi.

Bebek Oyunları Agular ve Kucaklamalar

Bebeklerin dili agulamaktır. Bebek, ilgisini çeken bir şey gördüğünde agu sesi ile karşılık verir.
Bebeğinizle bir agulama oyunu oynayın.
Bebeğin gözlerinin önüne parlak renkli bir nesneyi tutun.
Bebek agu diyerek karşılık verdiğinde, agu sesi çıkartarak cevap verin ve ona sarılın.
Çok geçmeden bebeğinizin neden hoşlandığını öğrenirsiniz.
Bebekler, seslerinin başkasının hoşuna gittiğini fark ettiklerinde daha çok ses çıkartırlar. Bu ilk dönemlerdeki dil gelişimini ve konuşma kabiliyetini teşvik eder.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar