Bebeklerin Huyları ve Bebeklerde Güvenli Bağlanma

Bebeklerin Huyları

Bebeklerin huyları ilginçtir ki bebeğin mizaç,huy özellikleri doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkmaya başlar. Kimi bebek sakindir,kimisi daha heyecanlı.Kimisi çabuk huzursuzlanır kimisi çabucak rahatlar. Bebeğinizin mizacını tanımaya çalışmakta, buna özellikle zaman ve enerji ayırmakta fayda var. Bebeklerini daha iyi tanıyan anneler ve babalar genellikle bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamakta daha başarılı oluyor ve daha doyumlu bir deneyim yaşıyorlar.

bebeklerde güvenli bağlanma

Bebeklerde Güvenli Bağlanma

Bebek ve anne arasındaki bağ bebek rahimdeyken başlar.Bebeğin ilk bağlandığı kişi genellikle annedir.Sağlıklı bir bağlanma süreci bebek için de anne için de çok önemlidir.Bağlanmanın en önemli belirtisi bebeğin anne tarafından kolaylıkla rahatlatılmasıdır.(Kolikli dönemde bebek ne olursa olsun ağlar ve bunun bağlanma ile bir ilgisi yoktur.6-12 ay arasında yaşanan ayrılma korkusu ve yabancıdan çekinme de yine sağlıklı bir bağlanmanın sonucudur.Annede doğum sonraki depresyonu bazen sağlıklı bağlanmayı engelleyebilir.

güvenli bağlanma ile ilgili kitaplar

Yeni Doğan Bebekle İletişim Kurmak

Doğumdan itibaren bebeğin kişiliğine saygı gösterilip ayrı bir birey olarak kabul edilmesi önemlidir.Yenidoğanla bol bol konuşulmalı, herşey ona anlatılmalıdır. (Alt değiştirilmesi bile) Yenidoğana dokunmak çok önemlidir ve ten kontağı iletişimin önemli bir parçasıdır.

bebeklerin huyları

Anne ve Babalar Ne Yapmalı

Eve bebek geldikten itibaren başka hiç bir şey yapmak mümkün görünmese de anne ve babanın kendilerine ve ilişkilerine zaman ayırmaları önemlidir.En azından haftada bir gece yemeğe çıkmak, çok da zor olmayan ve yorgun anne babaya iyi gelecek bir ödüldür.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar