Çocukların Yaşına Göre Kitap Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocukların Yaşına Göre Kitap Seçimi

Çocukların yaşına göre kitap seçimi yapmak ve çocuklara hangi yaşta hangi eğitici kitaplar alınmalı ile ilgili yazımız.

Çocuklar için Kitap Seçimi

Çocukların yaşına göre kitap seçimi kitaplardaki resimleri izleyerek anlamlaştırarak kendisi bir öykü oluşturabilir ayrıca kendisine birkaç kez okunmuş olan bir öyküyü, masalı belleyerek, kitabın sayfalarını çevire çevire, okuyormuş gibi seslendirip, çevresindekileri şaşırtmak hoşuna gider. Evde kitap ve gazete okuyan birileri varsa, çocukların örnek alabilecekleri modeller de oluşuyor demektir.
Çocukların çevresinde, ulaşabileceği her yerde, oyuncaklarının yanında hep, kitap olmalı, onun yanında kitap önemsenmeli, ona kitabın değerli bir araç olduğu duyumsatılmalıdır (fark ettirilmeli, vurgulanmalı). Bu dönem çocuklarına bir çok masal okunur, bir çokları da uydurulur. Masal tekerlemeleri, ağlamasını durduran tek ilaç olabilir. Bütün bunları uygulayabilmek için sabır ve emek gerekir. Bütün okuma etkinliklerinde, gözettiğimiz en temel ilke, bıktırıcı olmamak ve kitap okuma etkinliğini eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek olmalıdır.

0-6 Yaş Grubu Çocuklar İçin Hangi Kitaplar Uygundur?

Çocukların yaşına göre kitap seçimi

0-3 Yaş Arası Çocuklar için Kitap Seçimi

Bu yaş grubu çocuklara kolay algılanan, açık seçik yazılmış ve parlak renkli resimleri olan kitapları seçin. Bebeğinizin gelişimi ilerledikçe daha ayrıntılı olan kitaplara geçip, resimlerdeki ayrıntıları gösterin, ya da göstermesi için bebeğinizi yönlendirin. Sesli kitaplar da bu dönem için ilgi çekicidir. Bebeğiniz dokunma duyusuna yönelik olarak hazırlanmış, kabartmalı, tüylü, kumaş gibi değişik dokulu yüzeyleri olan kitaplarda da hoşlanacaktır. ABC Kitaplar Dizisi ; İlk Sözlüğüm ; Yumuşak Başlı Kitaplar ; Resimli Sözlüğüm ; Bu Dizisi; İlk Kitaplarım gibi kitaplarımız, çocuğunuzun bu dönemdeki ilgilerini göz önüne alarak hazırlanmıştır.

3-4 Yaş Arası Çocuklar için Kitap Seçimi

Bu yaş grubundaki çocuk oyunla ve eğlenerek öğrenir. Eğlenerek öğrenmenin yanı sıra çocuk beş duyusunu kullanarak öğrenir. Çocuğun bu biçimde öğrenmesine yönelik kitaplar ise şunlardır. Oynuyorum – Öğreniyorum 1 – 2 – 3 ; Bul – Çıkart – Öğren Dizisi; Kesme – Yapıştırma – Boyama Dizisi ; Çantalı Öyküler Dizisi… Minik Adımlar Dizisi ; Büyük Boyamalar ; Sarı Yumak Dizisi ; Mumu Dizisi ; Bu tür kitaplarla çocuk, boyama kesme, katlama, yapıştırma becerilerini geliştirebilir. Bu becerilerin yanı sıra renk, şekil başta olmak üzere çeşitli kavramları da öğrenir. Bu biçimdeki kitapları kullanırken anne- baba çocuğa yardımcı ve sabırlı olmalıdır.

4 – 5 Yaş Arası Çocuklar için Kitap Seçimi

Çocuklar için Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır

Bu yaş grubu çocuğa anne – baba, çocuğu ilkokula ve hayata hazırlayıcı biçimdeki alıştırma kitaplarını okumaya, uygulatmaya başlamalıdır. Bu kitaplarla çocukta dikkatini belli bir konu üzerinde toplayabilme, başladığı işi bitirebilme ve problem çözebilme özellikleri gelişir.
Böylece çocuk sorumluluk duygusu gelişmiş bir yetişkin olabilecektir. Çocuklarımızın bu yöndeki gelişimlerini destekleyen alıştırma kitaplarımız şunlardır. Kavramlarla Tanışalım ; Çiziyorum Yazmaya Hazırlanıyorum ; Çizgilerle Tanışalım ; Renkler ve Şekiller ; Sayılar ; Eğitsel Öyküler v.s.

5 – 6 Yaş Arası Çocuklar için Kitap Seçimi

Fen ve Doğa bu yaş grubu çocukların merak ettikleri konulardandır. Fen Öğreniyorum ve Çevremiz Dizisi, çocukların bu konudaki meraklarını gidermeyi amaçlayan kitaplardandır. Bu biçimdeki kitapların düzenli kullanılmasıyla, çocuk öğrenmeyi ve araştırmayı seven bir yetişkin olabilecektir. Bütün bunların yanı sıra düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanan çocuklara uzun veya dizi kitaplar okunabilir. Özellikle 5 – 6 yaşlarındaki çocuklar uzun ve dizi kitapları severler. Bu yaşlardaki çocuklara bir kitabı birkaç günde okumak, yararlı olacaktır.
Bak-Öğren Dizisi ; Ünite Dergileri ; Birlikte Düşünelim Konuşalım bu amaca yönelik kitaplardır. Bu kitaplarla çocuk, günlük yaşamda kullanılan kavramları algılayabilecek toplumla veya doğayla ilgili bir olayı izleyebilecektir. Böylece düşünme yeteneği gelişecektir.

Çocuklara Kitap Nasıl Okunur?
Yaşa Göre Çocuklar için Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır

Çocuğu dizinizin üstüne, kucağınıza oturtabilirsiniz veya yanınıza oturmasını sağlayabilirsiniz.
Böylelikle kitaba dokunabilsin ya da isterse kitabı tutabilsin. Resimlerde görülen tanıdık nesnelerle ilgili konuşun. Örneğin; “Bak, senin de aynı bunun gibi bir oyuncak ayın var, değil mi ?” gibi. Söylediğiniz her sözden sonra bir süre durun ki sizi yanıtlamayı öğrensin. Bu şekilde çocuğunuz karşılıklı konuşma sürecinin özelliklerini öğrenecektir. Çocuğa okunacak kitabı anne – baba önceden incelemelidir. Çocuğun da kitaba serbestçe bakmasına izin verilmelidir. Ardından kitaptaki metin okunmalıdır. Unutulmamalıdır ki 3 – 4 yaşındaki çocuklar dinlemek kadar dinlenmeyi de isterler. Bu nedenle çocuğun bu özelliği göz önüne alınarak, kitabı anlatmasına izin verilmelidir. Çocuğun kitabı anlatırken yaptığı atlama ve uydurmalar karşısında kaygılanılmamalıdır. Böylece çocuğun kendi duygu ve düşüncelerini ifade etme becerisi gelişecektir.
Kitap okunurken, özellikle 3 – 4 yaşındaki çocuklar çok soru sorarlar. Bazen de bir öyküyü defalarca dinlemek isteyebilirler. Çocuk bunu hem öğrenme merakı hem de ilgi çekme gereksinimi ile yapar. Çocuğun bu gereksinimleri göz önüne alınarak, gerekli yanıtlamalar ve tekrarlar sabırla yapılmalıdır. Çocuğa her gün en az 20 – 30 dakika kitap okuma zamanı ve ortamı yaratılmalıdır. Düzensiz ve değişken ilgi yerine, düzenli ve nitelikli beraberlik ortamı sağlanmalıdır.
Böylece çocuk, ne istediğini bilen bir yetişkin olarak gelişecektir. Yeni bir kitap okunurken karşılaşılan yeni sözcüklerin anlamı açıklanmalıdır. Bu açıklamalar yapılırken daha önce okunan kitaplardaki bilgilerden yararlanılabilir. Böylece çocuk kavramları birleştirmeyi ve kavramlar arasında ilişki kurmayı öğrenecektir. Bütün bunların yanı sıra kitap sevgi ortamında okunmalıdır. Temelinde sevgi olan eğitim yararlıdır. Kitap ve okuma eğitiminin düzenli olması kadar, rahat ve huzurlu sevgi ortamında verilmesi gerekir. Bu şekilde çocuk, okuma eylemini sevecek ve yetişkin olduğunda da okumayı sevdirecektir.
Düşünen, duyarlı, demokratik, kültürünü bilen (içselleştirmiş) insanlar yetiştirmede, çocuk kitaplarının çok önemli olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Biliyoruz ki çocukluk yıllarındaki öğrenmelerin kalıcı özelliği vardır. Bu şekilde düşünüldüğünde de yazılı kültürle, dost bireyler yetiştirmede, çocuk kitaplarına ve biz yayıncılara önemli sorumluluklar düşmektedir.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar