Çocuklarda Alerjik Rinit (SAMAN NEZLESİ) Nedir?

Çocuklarda Alerjik Rinit

Çocuklarda alerjik rinit, burun içinin alerjik reaksiyonudur. Mevsimsel alerjik rinite saman nezlesi de denir.

Çocuklarda Saman Nezlesi

Çocuklarda alerjik rinit, burun ve kulaklar, sinüsler ve boğaz alerjiye neden olan maddelerle temas ettiğinde olusur. Alerjiye sebep olan maddelere alerjen denir. En sik karşılaşılan alerjenler polenler, küfler, toz ve hayvan tüyleridir. Bazı allerjenler sadece belli mevsimlerde olur, mesela bahar aylarındaki polenler gibi. Bazıları ise tüm yıl vardırlar, örneğin ev tozlarındaki akarlar gibi.
Burun ve sinüsleri döşeyen doku, alerjenlerle temas ettiğinde, bu dokulardaki hücrelerden histamin denilen bir kimyasal madde salgılanır. Histamin burun içinde şişkinlik, kaşıntı ve aşırı sümük salgısına sebep olur.

Çocuklarda Alerjik Rinit Belirtiler Nelerdir?

Alerjik rinitin en sik rastlanan belirtileri,

  • Burunda kasıntı ve akıntı
    · Hapşırık
    · Burunda dolgunluk ve tıkanıklıktır.

Diğer olası belirtiler

  • Yorgunluk, halsizlik
    · Boğaz yanması
    · Burun arkasında ekintidir.

Çocuklarda Alerjik Rinit Teşhisi Nasıl Konur?

Çocuklarda Alerjik Rinit (SAMAN NEZLESİ) Nedir

Alerjik rinitte tanı hastanın öyküsü ile konur. Ailede allerji problemlerinin olması tanıyı destekler. Fakat, neye karşı allerjik olduğunuzun saptanması için özel testler gerekebilir.
Burundan sümük örneği alarak incelenebilir. Alerjisi olan hastaların %50’sinde bu incelemede alerjiyi gösteren hücreler görülür.
Allerjiler için özel testler yapılabilir. Çoğu hasta için en iyi test ciltten bakılan “prik test” denilen testtir. Bu testte cilde küçük çizikler yapılıp üzerine alerjenler yerleştirilip reaksiyona bakılır. Bu allerji testi olası birçok allerjen içinde neye karşı allerjinin olduğunu gösterir. Bazı durumlarda kan testlerinde şüphelenilen alerjenlere karşı antikorlar aranabilir.
Doktorunuz öncelikli olarak belirtilerinizi ilaçlarla tedavi etmeye çalışacaktır, ancak ilaçlar belirtilerinizi kontrol etmeye yetmezse, alerji testlerine ihtiyaç duyulabilir.

Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

Allerji tedavisinde ana kural allerjenden kaçınmaktır. Ev içinde havayı dezenfekte eden özel filtreler polen ve küfleri azaltacaktır. Eğer polenlere alerjikseniz, polenlerin çok sik olduğu dönemlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya çalışmak ve evde havalandırma için fan kullanmamak gerekir. Yatakların ve yastıkların üzerine özel plastik örtüler geçirmek akarlardan koruyacaktır.
Eğer çevresel önlemlerle belirtileri kontrol altına alamıyorsanız, ilaçlar ise yarayacaktır. Hafif belirtiler için ilk akla gelen ilaç dekonjestan denilen burun ve boğaz bölgesindeki dolgunluğu gideren ilaçlardır. Dekonjestanlarin en sik görülen yan etkileri kalp çarpıntısı ve uykusuzluktur. Antihistaminiklerde etkili olabilir, ancak uyku hali yaptığı için ancak yatmadan önce alınmalıdır. 3-5 gün içinde uyku hali yan etkisi kendiliğinden geçecektir. Uykuya sebepolmayan yeni grup antihistaminiklerse, hem günde 1 veya 2 kez alındığı için pratiktir, hem de daha etkilidir. Bazıları bu ilaçları sadece belirtilerin olduğu günlerde kullanmayı tercih eder, bazıları ise, alerji sezonunun başında başlayıp, sezon geçene kadar kullanır.
Antihistaminik ve dekonjestanlari beraber kullanmanın bir zararı yoktur.
Dekonjestan ve antihistaminikler belirtilerinizi kontrol altına alamıyorsa, tedavinize nazal spreyler eklenebilir. Nazal spreyler iki çeşittir: steroid veya kromolin içerenler. Hangisini kullanacağınıza hekiminiz karar verecektir.
Eğer belirtiler ilaçlara rağmen ağır ise, alerji iğneleri (asi tedavisi veya immünoterapi) düşünülebilir. Asi tedavisi, sizi alerjiye sebep olan maddeye karşı duyarsızlaştıracaktır.
Alerji testinize göre, alerjenlerden bir karışım elde edilir ve bu karışım haftalık enjeksiyonlar seklinde size uygulanır. Genellikle 4-6 aylık enjeksiyondan sonra alerjide gerileme hissedilir.
Fakat 2-3 yıllık veya daha uzun tedaviler de gerekebilir.
Alerjik rinitin kulak ve sinüs enfeksiyonları gibi komplikasyonlarından kaçınmak için alerji belirtilerinin iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Ne kadar sürer?

Eğer çocukluk alerjileri erişkin döneme kadar devam ederse, hayat boyu devam edecek demektir. Daha önceden alerjik olmayan insanlarda bile yeni alerjiler herhangi bir zamanda oluşabilir. Alerji belirtileri yalnızca mevsim ve havaya göre değil, bulunulan yere göre de değişir. Yani alerjiler yaşanılan yere göre artıp azalabilir.

Allerjik riniti engellemek için ne yapabiliriz?

Çocuklarda allerjik rinit gelişimini engellemek için bilinen bir yol yoktur. Alerji bir kez oluştuktan sonra, ona sebep olan şeyden kaçmaya çalışılabilir, örneğin polenler ve hayvanlardan uzak durmaya çalışmak gibi. Ağır durumlarda bulunduğunuz yerden taşınmanız gerekebilir, fakat gittiğiniz yerde de alerjiniz olabilir.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar