Doğum Nasıl Olur, Yenidoğan

Anne karnındaki rahat ortamda geçirilen uzun aylardan sonra doğum her bebek için biraz travmatiktir.Ülkemizde artık pek çok hekim ve pek çok hasta normal doğum seçeneğini düşünmeden direk sezeryana yöneliyor.Oysa normal doğumun bebek için en doğal ve en sağlıklı doğum şekli olduğu unutulmamalı. Amerika‟da örneğin sezeryan yapılması için tıbbi bir sebep olması gerekmekte (kanama ya da bebeğin doğum kanalında ilerlememesi gibi). Normal doğumda bebekte doğum sürecine bağlı olarak daha fazla adrenalin salgısı olur bu da akciğerlerin temizlenmesi için önemlidir.Normal doğum yapan annenin de iyileşmesi daha kolaydır.Mutlaka doğum doktorunuzla değişik doğum alternatiflerini tartışın ve sizin için hangisinin daha uygun olduğuna karar verin.Bu konuda eğer seçtiyseniz çocuk hekiminizin de fikrini alabilirsiniz. Bebek doğduğunda ağlayarak nefes almaya başlar.Bebeğin doğumda ağlaması iyi bir nefesi gösterdiği için önemlidir.Ancak biliyoruz ki,bazı bebekler ağlamıyorlar ancak yine de etkin nefesler almayı beceriyorlar.Bebek doğduktan sonra onu anneye bağlayan kordon önce klampe edilir sonra kesilir.Kordon kesildiğinden itaibaren bebeğin o ana kadar anneye bağımlı olan kan dolaşımında müthiş değişiklikler başlar.Artık akciğerler solunum fonksiyonunu üstlenir ve dolaşım yönü tümden değişir.

yenidoğan-ilk-gün

Bebeğin Kordonun Kesilmesi

Bebek kadın doğum doktoru tarafından kordon kesilip, ağzı temizlendikten sonra çocuk doktoru ya da hemşiresine verilir.Eğer solunumu,rengi genel görünümü yerindeyse bir an evvel anneye verilmesinde hatta memenin üzerine konmasında sakınca yoktur.
Bebeğin ilk değerlendirmesi için apgar skorları denen bir sistem kullanılır.Adını Virginia Apgar diye bir hekimden almıştır.Apgar skorları ile cilt rengi,kalp hızı,solunum hızı,reflex uyaran cevabı ve kas tonusu değerlendirilir.Bu kriterlerin hepsine bir değer verilip toplamına apgar skoru denir. Hem birinci hem beşinci dakikada bakılır.Sonuç 8-10 arasındaysa problem yok demektir. Düşük apgarlı bebeklerin doğum sonrası biraz daha sıkı takibi gerekebilir.
Doğum sonrası bebeğin ağzı burnu temizlenecek ve ısısının korunması sağlanacaktır.(Üstten ısıtmalı bebek küvezi ya da direk annenin vücut ısısıyla teması sayesinde)Çocuk doktoru tarafından hemen muayene edilecektir. Bu muayenenin detaylarına yenidoğanın detaylı incelenmesi bölümünde değineceğim.Eğer bebekte bir problem varsa çocuk hekimi tarafından küvezde tutulup oksijen gibi tedavilere başlanabilir.

dogum-nasıl-olur

Yeni doğan bebeğe vitamin takviyesi

Tüm bebeklere doğumdan sonra K vitamini enjeksiyonu uygulanmalıdır. Çünkü bebeklerde K vitamini eksiktir ve yenidoğan döneminde tamamlanmazsa yenidoğanın kanamalı hastalığı dediğimiz bir kanama durumu ortaya çıkabilir.
Tüm yenidoğanlara yine doğumdan sonra eritromisin göz kremi verilmelidir.Bu anneden geçen bir iltihap nedeniyle gözde oluşabilecek bir enfeksiyonu önlemeye yöneliktir.Annede bilinen bir iltihap olmasa bile göz kremi rutin haline gelmiştir.

doğum-sonrası-bebek-vitamini

Bebekten Topuk Kanı Alınması

Yine doğumu takip eden günlerde tarama testleri için yenidoğandan topuk kanı alınır.Onunla fenilketonüri ve tiroid hastalıkları gibi hastalıklara karşı tarama yapılır.
Yenidoğanlara ayrıca hepatit B aşısı da verilir.Bu yan etkileri hemen hemen hiç bulunmayan bir aşıdır.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar