Doğuma Hazırlık Eğitimi Nasıl olmalı

Doğuma Hazırlanmak

1930’lu yıllardan önce doğumların çoğu evde gerçekleşiyordu.
Doğum, kadının yaşamında normal bir olay olarak görülüyordu.
Kadın gebelikte ve doğumda çoğunlukla kendi annesi, büyükannesi, kardeşleri ya da çevresindeki diğer kadınlar tarafından destekleniyordu.
Günümüzde doğumun evlerden çok hastanelerde yapılıyor oluşu kadınların doğum sürecine ilişkin endişe ve korkularının da artmasına neden olmuştur.

annelik-eğitimi-nasıl-olmalı

Annelik Eğitimi

1960’ta ABD’de doğum eğitimi formal biçimde başlamıştır. Formal doğum eğitimi doğumun “doğal” bir süreç olması, yenidoğan bakımı ve ebeveynlik konuları üzerine odaklanmış ve doğum konusunda temel hazırlık oluşturmak üzere yapılanmıştır. 50 yılı aşkın bir süredir devamlılığını koruyan formal doğum eğitiminde, zaman içinde çeşitli eğitim modelleri gelişmiştir. Günümüzde gebelerin en çok katıldıkları antenatal sınıflardaki eğitmenler “Lamaze” organizasyonu, “Bradlay Metodu” organizasyonu ve “Uluslararası Doğum Eğitmenleri Derneği” (International Childbirth Educators Association) (ICEA) tarafından sertifikalandırılmıştır. Son yıllarda ise; “HynoBirthingMongan Metodu”, “Farkındalığa Dayalı Doğum Hazırlığı” (Mindfulness-Based) ve “Birthing from Within” olarak isimlendirilen modeller ortaya çıkmıştır.

doğum-sonrası-eğitim-metotları

Annelik Eğitim Metodları

Bunların dışında Odent Metodu, Kitzinger Metodu ve Leboyer Metodu’ndan bahsetmek mümkündür. Odent Metodu’na göre; doğum özel bir deneyimdir ve çiftler bu deneyimi en iyi fiziksel ortamda sevgi ile yaşamalıdır. Sağlık çalışanları müdaheleci değil, izleyici olmalıdır. Kitzinger Metodu temelinde kadına doğal davranılması gerektiğini benimser.

Psikoseksüel Metot olarak ta adlandırılan bu metotta kadınların doğum sırasında gevşeme ve progresif solunum ile doğum ağrılarının kontrol altına alınması hedeflenir

. Fransız Frederick Leboyer tarafından geliştirilen Leboyer Metodu ise doğum odasındaki kuvvetli ışıklardan, gürültüden, bebeğin ilk solunumuna başlaması

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar