Doğumda Ebenin Görevleri Nelerdir?

Sizi doğuma hazırlamak

 İsteklerinizin ne olduğunu ebeye anlatın. Ve: Nelerden endişeli olduğunuzu da belirtin. Tabii, eşiniz de bu görüşmelere katılabilir. İyi bir hazırlık, korku ve belirsizliği yok edebilir. Böylece her şeyi kontrol altında tuttuğunuz hissi gelişir. Ebeniz elbette, doğum için ne zaman kendisine telefon edebileceğinizi anlatır. Bunun dışında endişe duyduğunuz her zaman kendisini zaten arayabilirsiniz.

doğumda ebeler

Sizin için her şeyi düzenlemek

Ebe, sizinle görüşerek doğum sırasında her şeyi düzenler.
Hastanede doğum yapmak isterseniz, ebe sizinle birlikte ne zaman hastaneye gideceğinizi belirler. Loğusa bakıcısına ne zaman telefon edileceğini tespit eder. Ve siz doğum yaparken düzenli olarak yanınıza gelir ve rahim ağzı hızlı bir şekilde açılırsa, veya size destek olması gerekiyorsa, yanınızda kalır.

doğumda ebenin görevleri

Güvenli bir şekilde doğumu aşmanızı sağlamak

Ebeniz, tıbbi eğitim görmüştür; siz ve çocuğunuzun durumunu iyi bir şekilde gözetler.
Örneğin dahili bir kontrol yaparak rahim ağzının ne kadar genişlediğini tespit eder, genişlemenin nasıl gittiğini değerlendirir ve çocuğunuzun kalp tonlarını düzenli bir şekilde dinler. Durumunuzun nasıl olduğunu sorar, cesaret verir, size ve eşinize ne yapmanız gerektiğini söyler. Doğumun hangi aşamada olduğunu ve bundan sonraki gidişatı anlatır. Ebeniz, hamilelik ve doğum konusunda uzmandır, yani güvenli ellerdesiniz. Ebeniz çok sayıda doğumda bulunduğu için, size en iyi nasıl yardım edebileceğini çabucak görür. Sizin ne isteyip istemediğinizi bilir ve bunu dikkate alır. Kendisine bütün sorularınızı, endişelerinizi ve arzularınızı anlatabilirsiniz.

kadın doğum ebeleri

Komplikasyonlar halinde sizi uzman doğum doktoruna [jinekoloğa] göndermek

Doğumun ‘normal’ bir şekilde gitmemesi mümkündür. Örneğin doğum uzun sürebilir, veya çocuğunuz cenin suyuna [ amniyon sıvısına] kakasını yapmıştır. Bu durumda ebe, hastanedeki uzman doğum doktoruna [ jinekoloğa] durumu bildirir ve sizi ona sevk eder. Hollanda’da ilk çocuğunu doğuran kadınların yaklaşık yarısında bu durum görülür. Eğer kadınlar daha önce çocuk doğurmuşsa, bu durum her 10 kadının 2’inde görülür. Ebe, bundan sonra neler olacağı konusunda siz ve eşinizle konuşur. Hastanedeki ebeye veya uzman doğum doktoruna doğumun o ana kadar nasıl geçtiğini ve arzularınızın neler olduğunu anlatır. Bu konuyu hamileleğiniz sırasında ebenizle görüşün.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar