Gebelikte Ay, Ay Değişimler Nelerdir?

GEBELİKTEKİ NORMAL DEĞİŞİKLİKLER

Spermle yumurtanın ilk birleşme anından sonra oluşan olayların karmaşıklığı artık her düzeyde izlenebilen bir gerçektir. İki hücreyle başlayan hayat, tekrarlayan bölünmelerle, dokuzuncu ayın sonunda 2 trilyon hücreye ulaşmaktadır.
Gebelik sürecinde anne bebeğin korunması dışında, büyümesi için gerekli besin maddelerini ve hormonları sağlamaktadır.
Özellikle ilk bebeklerini bekleyen anne adaylarında duyulan, öğrenilen bilgiler hiçbir zaman yaşadıkları tecrübenin yerini alamaz.
Gebeliğin her dönemi kendi doğal değişimlerini içermektedir.

gebelik 3. ay

Gebelikte İlk Üç Ay İçindeki Değişiklikler

İlk üç aylık dönem içinde bebeğinizin kalp, akciğer, beyin gibi ana organları oluşur. Sperm ve yumurtanın birleşip ilk oluşumun ortaya çıkmasından yaklaşık 2 hafta sonra rahim içine yerleşme tamamlanır. Çoğu zaman gebeliklerin testlerle saptanmasından önce anne aydında değişiklikler başlar.
Adet Gecikmesi, her gebelikte mutlaka olmak zorunda değildir. Zaman zaman halk arasında üstüne görmek şeklinde adlandırılmış durumla karşı karşıya kalmak mümkündür. Bazı anne adaylarında ilk bulgu lekelenme tarzında, adet kanamasından farklı olan bir kanama olabilir. Bu tür kanamalar embriyonun rahim içi dokusuna yerleşmesi sonucu oluşur.
Memelerdeki değişiklikler, sıklıkla gebelikle ilgili ilk ipucu olabilir. Memelerde sertleşme, hassasiyet, büyüme ve dolgunluk hissi sıklıkla karşı karşıya kalınabilen durumlardır. Meme ucunu çevreleyen kahverengi – kırmızı doku genişleyip, koyulaşabilir.
Yorgunluk hissetme erken gebelik dönemlerinde anne adaylarının bir kısmında şikayet konusu olabilir. Kan hacmindeki artışa kalbinizin verdiği cevapla birlikte, besin maddelerinin kullanım şeklindeki değişiklikler anne adayının kendini yorgun hissetmesine neden olur.
Sabah bulantıları ilk 12-14 hafta içerisinde sıkıcı sorunların başında gelir. En kötü hali sabah saatlerinde olmasıyla birlikte, gün içinde sürekli bir rahatsızlık devam eder.
Sık idrara gitmek artan rahim büyümesi ve böbrek fonksiyonları nedeniyle yaşanır.
Seyrekte olsa öksürme, hapşırma, gülme gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda idrar kaçması görülebilir.

gebelik 6. ay

Gebelikte İkinci Üç Ay İçindeki Değişiklikler

İkinci üç aylık dönem içinde bebeğiniz 10 cm büyüklükten, 30 cm büyüklüğe erişecektir. Büyüyen bebek ve rahim, karın içinde yer alan diğer organlarınızda da yer değişikliğine neden olacaktır. Bu dönemde hastalarımız tarafından çoğu zaman “pırpır” olarak tanımlanan hareketler hissedilebilir.
Gerçek hareket olarak algılanan “tekmelemeler” daha çok bu dönemin sonlarında fark edilmeye başlar. Gebeliğin zorlu ilk döneminden sonra, üçüncü üç aylık döneme kadar geçen süre görece daha kolay bir süreçtir. Bu dönemi kişisel olarak “gebeliğin balayı dönemi” olarak tanımlamaktayım.
Memeler, gebelik hormonları etkisiyle süt bezleri büyüdüğünden, hacimce büyür. Bu büyüme toplam ağırlığınıza 500 gram etki edecek hale gelebilir. Kahverengi bölge içinde yer alan küçük bezler ki, siz tümsekler olarak algılarsınız, genişlemeye başlar. Bu bezlerin görevi meme ucu ve kahverengi bölgenin nemlenmesi ve yumuşaması için gerekli yağları salgılamaktır.
Rahim büyümesi gebeliğin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de devam eder. On ikinci gebelik haftasında leğen kemiğinin içini tam olarak dolduran rahim, yirminci gebelik haftasında göbek seviyenize ulaşır.
Avuç içi ve ayak tabanı kırmızılaşır ve kaşıntı başlayabilir. Neden olarak artan Estrojen hormonu düzeyleri görülmektedir. Bu tür değişimlerin doğumdan sonra düzeleceği unutulmamalıdır.
El ve ayak tırnakları, gebelikte normalden daha hızlı uzar. Daha yumuşak ve kırılgan hale gelmesi gebeliğin normal değişikliklerinden biri olabileceği gibi, kansızlık yönünden de dikkatli olunmalıdır.
Bulanık görme gebeliğin bu döneminde karşı karşıya kalınabilen değişikliklerdendir. Göz küresi içindeki sıvı basıncının azalması ve gözün en dış tabakası olan korneadaki kalınlaşma birleşerek bulanık görmeye neden olabilir. Genel olarak gebeliğin on ve yirmi dördüncü haftaları arasında ortaya çıkar. Göz doktorlarının durum değerlendirmesi sonrasında patolojik durum saptanmaması halinde sabırlı olmak en doğru yaklaşımdır.
Özellikle sert lens kullanımı biraz daha sıkıcı olabilir. Bu gibi bir durumda genel görüşün lenslerin gebelik sürecinde değiştirilmemesi olduğunu unutmamak gerekir. Bulanık görme
sorununun da gebeliğin sonlanmasıyla birlikte ortadan kalkacağı düşünülmektedir.
Dişler, gebelik sürecinde genel görüşün aksine çürümek durumunda değildir. Ancak genel olarak artan kan akımı dişetlerini daha yumuşak hale getirdiğinden özellikle diş fırçalama sırasında diş eti kanamaları gözlenebilir. Diş hekiminiz muayene sonrasında durumun ciddiyeti veya normalliği konusunda bilgilendirmenizi yapacaktır.

gebelik 9. ay

Gebelikte Üçüncü Üç Ay İçindeki Değişiklikler

Gebeliğin son üç aylık dönemi bebeğinizin en hızlı büyüdüğü aylardır. Bebeğin tekmelerinin yanında pozisyonunu değiştirdiğini de zaman zaman fark edebilirsiniz. Büyüyen bebek ve rahim diyafram kasınıza baskısını arttırarak nefes darlığı yaşamanıza neden olabilir. Mesaneye yapılan baskı nedeniyle de sık idrara gitme şikayeti artar ve uyku düzeninizin bozulmasına da neden olabilir.
Gebelik çatlakları karın derisi, memeler, kol, kalça ve baldırlarda gözlenebilir. Fazla kilo alımı ile ilişkisi yoktur. Gebelikte artan kimi hormonların deri elastikliğini azaltarak çatlama nedeni olduğu bilinmektedir. Gebelik sonrasında her ne kadar kızarıklığı azalsa da tam olarak ortadan kalkması çok beklenmemektedir.
Sivilceler, özellikle adet dönemlerinde bu sorunu yaşamış kadınlarda, gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Kimi anne adaylarında ise gebelik sivilceler konusunda tam bir rahatlama dönemi haline dönüşmektedir.
Cilt lekelenmeleri artan gebelik hormonları nedeniyle özellikle yanak, çene, burun ve alında sıklıkla görülür. Meme uçları, cinsel bölge gibi gebelik öncesinde daha koyu renkli olan bölgelerdeki koyulaşma oldukça belirgindir. Renkteki koyulaşmanın büyük bir kısmı doğumdan sonra normale dönerken, özellikle gebelikten önce koyu renkli olan meme ucu ve cinsel bölgedeki renk değişiklikleri gebelikten sonra da kalabilmektedir. Gebelik maskesi yüzde oluşabilecek kahverengimsi lekelenmedir. Koyu saçlı ve açık tenli anne adaylarında daha sık görülmektedir. Güneş ışınlarına korunmasız maruziyet lekelemeyi arttırmakta ve kalıcı kılabilmektedir.
Kaşıntılar özellikle karın ve sırtta olmakla birlikte vücudun her yerinde ortaya çıkabilir.
Genel olarak kendiliğinden geçer. Cildi nemlendirmek faydalı olabilmektedir. Fazla sıcakta kalmamak tercih edilmelidir.
Kılcal damarlar kırmızı ve görünür hale gelebilir. Yüz, boyun, göğüs ve kollar sıklıkla karşılaşılan bölgelerdir. Doğumdan birkaç hafta sonra kendiliğinden geçer.
Varisler, gebelik sürecinde genişler. Özellikle cildin hemen altında yer alan damarlarda daha belirgindir. Yüzeysel olanlar, daha derin damarlarda bir varisin eşlik etmediği hallerde zararsız kabul edilebilir.
Yüzde şişlik son üç ay içinde özellikle sabahları sık karşılaşılan bir durumdur. Şişlik tablosuna bir hafta içinde 2,5 kilogram veya daha fazla ağırlık artışı eşlik ederse mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ağırlıkta ani artışla birlikte olan şişlikler kan basıncında yükselmelerin bir göstergesi olabilir.
Gebeliğin son dönemlerinde daha önce hiç olmadığı kadar artmış bir saç gürleşmesi yaşayabilirsiniz. Genellikle doğumdan sonra saç dökülmesi normalin üstünde olur. Gebelik dışı dönemlerde sahip olduğunuz 100.000 saç telinin her biri 6-8 yıl boyunca ayda 1 cm civarında uzar. Daha sonra bir dinlenme devresine giren saçlar uzamaz ve sonrasında günde 100 saç teli civarında dökülmeye başlar. Gebelikte, saçlar tam bu dinlenme aşamasında ise, dinlenme süresi uzadığından saçlarınızı daha gür hissedebilirsiniz.
Doğum sonrasında dinlenme süresi kısaldığından saç dökülmesi daha belirgin hale gelir.
Özellikle doğum sonrası 1,5–3 ay arasında dökülme çok yoğunlaşır. Saçlarınızın gebelik öncesi durumuna dönmesi 1–1,5 yılı bulabilir.
Tüylenme yüz, kollar ve göbekte sıkıcı bir hal alabilir. Gebelik hormonları nedeniyle oluşan bu durum, doğumdan sonra altıncı aydan itibaren azalmaya başlar ve çoğu zaman sonraki gebeliklerde de ortaya çıkar.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar