Gebelikte Baş Ağrısının Sebepleri ve Tedavisi

Gebelikte baş ağrısı, bulantı gibi rahatsızlıklar sık görülür. Gebelik baş ağrıları birden başlar ve birden durur.
Zonklayıcı, kafanızı bir lastik bant sıkıyormuş gibi veya migren ağrısı gibi olabilir. Migren ağrıları olanların bazılarında ağrının şiddeti ve sıklığı azalırken bazı bayanalarda bunun tam tersi olur. Bazı ağrılar birkaç dakika bazıları ise tüm gün devam eder.
Çoğu başağrısı ilk 2 tirmesterde görülür ve 2.trimester sonunda kaybolur. 3.trimesterde şiddetli ve sürekli baş ağrıları yüksek kan basıncının göstergesi olabilir ve hemen hekiminizi bilgilendirmeniz uygun olur.

gebelikte baş ağrısı

Gebelikte baş ağrısını durduracak doğal yöntemler

· Pozisyonunuzu yavaş değiştiriniz. Beyninize kan akışını etkileyecek her türlü hareket başağrısına sebep olabilir. Yatmaktan oturmaya, oturmaktan kalkmaya hareket ederken nabız ve kan basıncı yeterli kanı beyne pompalamak için ayarlama yapar.149
Gebelikte rahim kanı büyük ölçekte hapsettiği için beyne giden kan azalmıştır.
Sabah yataktan kalkarken veya akşam koltukta kalkarken baş dönmesi, baygınlık veya baş ağrısı hissedebilirsiniz.
· Kan şekerinizi sabit tutunuz. Kan şekerindeki düşmelere açlık baş ağrısına neden olur. Sık aralıklarla yemek yemek bunu önleyebilir.
· Taze hava alınız. Havasız, kötü havalandırılan, aşırı ısıtılmış, veya kirlilik dolu odalar sinüs dolgunluğuna ve baş ağrılarına neden olabilir. Sigara dumanı olan odalardan uzak durunuz. Kalabalık bir odada kapı kenarında oturmak arada dışarıya çıkarak taze hava almak açısından önemlidir.
· Kışın kalorifer çalışırken hafif aralık pencerenin yanında oturup kuru havadan uzak durmak iyidir.
· Eğer yeni yapılan ofis binalarında çalışıyorsanız aralarda lütfen lobiye gidip dışarda biraz temiz hava alınız. Eğer bu zamanı asansörde geçiremiyorsanız kendinize hava iyonizörü alınız. Negatif şarjlı iyonlar ofislerdeki havanın kalitesini yükseltir.

Young pregnant woman sitting on sofa and having a headache.

Hamilelikte baş ağrısı için 3 basit doğal tedavi deneyiniz.

Gebelik ağrılarını tedavi etmenin en kolay yolu öncelikle bunu engellemektir. Ancak sakin mizaçta, düzenli yemek yiyen, temiz hava soluyan gebe bayanlarda da baş ağrısı olabilir..
1. Kafa masajı. Konforlu bir yere yatınız ve eşiniz yada arkadaşınızın ağrı noktasında dairesel olarak hafa derinizi kafatasınız üzerinde hareket ettirecek sertlikte masaj yapmasını isteyin.
Değişik pozisyonlar deneyin. Yere uzanın, eşinizin arkadan diz çökerek masaj yapmasını isteyin yada siz koltukta otururken arkadaşınızın ayakta masaj yapmasını isteyin. Masaj erapistine de masaj yaptırabilirsiniz.
2. Sinüs yıkama. Gebelik hormonları sinüslerde şişmeye neden olur. Bu kötü havalandırılmış, aşırı sıcak veya havasız odalarda özellikle kışın şiddetlenir. Yüz buharı deneyiniz. Masaya buhar banyosunu koyun ve dirseklerinizi masaya desteklerken yüzünüzü buhara 20 dakika tutunuz. Bu esnada müzik dinlemek veya rahatlatıcı olacaktır.
3. Boş kafa ve kapalı gözler. Baş ağrısında ilk yapılacak karanlık, sessiz bir odada yatmaktır.
Gebelik egzersizleri sırasında öğrendiğiniz gevşeme ve görsel teknikleri kullanınız.
Eğer tüm korunma yöntemlerini ve ev tedavilerini kullandınız ve hala baş ağrısı geçmediyse hekiminize danışınız. Asetominofen içeren preparatlar uygun olacaktır.
Hekiminize danışmadan ağrı kesici almayınız.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar