Gebelikte Beslenmenin Önemi ve Gebelikte Neler Yemeliyiz?

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelikte beslenmenin önemi ve gebelikte neler yememiz gerektiğini hemen her yazımızda özellikle değiniyoruz. Çünkü anne adayı vücudun gerçek ihtiyaçlarını karşılamazsa bebeğininde ihtiyaçlarını karşılayamaz. Yazılarımızı okumakla kalmayıp, uygulayınızda.

Gebelikte Vücudun İhtiyaçları

gebelikte-sebze-yemek

Ette ve süt ürünlerinde proteinlerin yanında vitaminlerden D, B6, B12 ve kalsiyum bolca bulunur.
Eksikliği kansızlığa (pernisyöz anemi) neden olan B12 vitamininin hayvansal gıdalardan temin edildiği unutulmamalıdır. Hamilelik süresince hayvansal gıda almayan hamilelerin, B12 vitamini içeren vitamin ilaçlarını kullanmaları gerekir. Hamilelik süresince anne adayının damarlarında dolaşan kan miktarı ve kan hücreleri, ortalama yüzde 50 artar. Bu da hamilenin günlük demir ihtiyacını artırır. Günümüzde, hamileliğin başında kan tablosu normal değerlerde olan hamilelere, demir ilaçları hamileliğin 20. haftasından itibaren önerilir. Bu haftaya kadar demir gereksiniminin besinlerden karşılanması benimsenmiştir. Hamilelikte et, böbrek, yumurta ve yeşil yapraklı besinler, vücudun demir ihtiyacını karşılamak için gerekli temel besinlerdir. Hayvani gıdalardan alınan demirin, bağırsaklardan sebze ve meyveyle alınanlara oranla daha fazla emildiği bilinen bir gerçektir.
Vitamin ve mineraller için mevsim salatası, sebze ve meyveler öncelikle tercih edilmelidir. Anne karnındaki bebeğin kemikleri, hamileliğin 4-6. haftasından itibaren oluşmaya başlar. Normal hamileliklerde kalsiyum ilaçları yerine, kalsiyumun besinlerden alınması tercih edilir. Hamilelerin günlük kalsiyum alımını artırmak için günde yarım litre süt (üç bardak) içmeleri gerekir. Süt sevmeyenler ise süt ürünleri (özellikle eski kaşar), yeşil lifli sebzeler, soya, brokoli ve tarhana gibi gıdalar ile artan kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler

kalsiyum içeren gıdalar

Kalsiyum emilimini sağlayan D vitamini, yumurta, yağ, ve peynirden alınabileceği gibi, 40 dakikalık güneş banyosuyla vücutta üretilmesi sağlanabilir.
Dengeli ve yeterli beslenen hamileler, tüm ihtiyaçlarını besinlerden sağlayabilirler. Hamilelerin günlük vitamin hapı almasına gerek yoktur. Ancak hamileliğin başından itibaren folik asit, 20. hamilelik haftasından itibaren de demir takviyesi gerekir. Hamileler unlu, şekerli yağlı gıdalarla minimal düzeyde beslenmelidir. Hamileliğinde aşırı kilo almış anneler, gestasyonel diyabet (hamilelik esnasında saptanan şeker hastalığı), yüksek tansiyon, 4 kilo ve üstü bebek doğurma; kötü beslenen kadınlar ise anemi (kansızlık), düşük ağırlıklı bebek (2500gr ve altında) doğurma riski taşırlar.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar