Gebelikte Çinko Eksikliği ve Çinko Bulunan Besinler

Çinko bulunan besinler hangileridir? Gebelikte çinko eksikliği nedenleri ve gebelikte çinkonun önemi. Çinko eksikliğini gidermenin yolları. Gebelikte döneminde çinko takviyesi nasıl yapılır? Çinko eksikliği bebeğe zarar verir mi?

Büyüme ve gelişme, protein yapısındaki enzimlerin işlevleri, üreme için gerekli bir eser elementtir. İntrauterin büyüme geriliği, ölü doğumlar, doğumsal anomalilerin sıklığını, diyetteki çinko eksikliğine bağlayan çalışmalar pek çoktur. Tahıla dayalı beslenmenin Fe, Ca, Zn gibi minerallerin emilmesini olumsuz yönde etkilediği ve yetersizliğe neden olduğu bir gerçektir. Günlük diyete eklenen Fe ile birlikte Zn alımını da arttırmak gerekmektedir.

Gebelikte Çinko (Zn)

Gebelikte çinko bulunan besinler

Gebelikte 20 mg ek çinko verilmesi, et, deniz ürünleri, süt ve türevleri, yumurta ve yağlı tohumların tüketilmesi çinko alımı için gereklidir.Başka bir çok kaynaktada gebelik için 11 mg, emziklilik için 12 mg önerilmektedir.Bebeğin doğum ağırlılığına etki eden etmenlerin başında çinko düzeyinin olumlu etkisi vardır.
Gebelikte plazma ve saç çinko yoğunluğu % 30 kadar azalmakta ve nöral tüp kapanması, hücrelerin büyüme ve farklılaşması bozulmaktadır. Nöral tüp defektli bebeği olan annelerde yapılan çalışmalarda saç çinko, demir ve magnezyum düzeylerinin oldukça düşük olduğu ve bu annelerin besin tüketimleri incelendiğinde % 72’sinin çinkoyu yetersiz tükettikleri saptanmıştır. Çinko ile birlikte folik asit, kalsiyum ve protein tüketiminin tahıla dayalı bir diyet tüketen Türk kadınlarında da oldukça yetersiz olduğu ve tahıllarda bulunan fitatların çinko emilimini olumsuz yönde etkilediği bildirilmiştir. Çinko eksikliğini çeşitli gıdalardan sağlayabilir ayrıca doktorunuza danışarak çinko haplarıda kullanabilirsiniz. Vücudun üretemediği ve eksikliğini herhangi bir sebepten hissettiğiniz elementler uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durumda en doğru karar doktorunuza başvurmak olacaktır. Ayrıca gebelikte demir, protein, mineral, fosfor ve benzeri diğer bilgiler için lütfen diğer makalelerimizi inceleyiniz. Görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı ihmal etmeyiniz. Gebelikte çinko hakkında daha farklı bilgilere sahipseniz diğer okuyucularımızda faydalanabilmesi için lütfen yorum kısmına yazınız. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar