Gebelikte Demir Eksikliği Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte demir eksikliği nedenleri nelerdir? Gebelik sürecinde demir eksikliği ne tür sağlık sorunlarına neden olur? Gebelikte demir eksikliği bebeğe zarar verirmi? Gebelikte demir takviyesi nasıl yapılmalı? Demir içeren besinlerin tüketimi nasıl olmalı? Gebelikte demir ile alakalı makalemiz bu sayfamızda. Sorularınız ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

Gebelik süresince annenin kan hacmindeki artışla birlikte hemoglobin miktarı azalmaktadır. Kanın bir bileşeni olan hemoglobinin yapımı için demir elzemdir. Hemoglobin, gelişen bebeğe plasenta ile oksijen taşınmasında görev almaktadır. Hemoglobin düzeyinin 11-12 gm/dl olması sağlıklı bir doğum için yeterlidir. Gebelikteki demir ihtiyacını karşılamak için besinlerle yeterli miktarda demir alımı zor olabilir (demir kaynaklarından emilimin yetersizliği, demirden zengin besin tüketiminin az olması).

Gebelikte Demir Eksikliği

Gebelikte neden daha fazla demire gereksiniminiz var?

gebelikte demir eksikliği

Bu nedenle, doktorunuz ve diyetisyeniniz demirden zengin bir diyete (kırmızı et, kümes hayvanları, kuru baklagiller, tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri gibi demirden zengin besinler) ek olarak demir ilaçları (supleman) önerebilir.
Bu ilaçların aç karnına veya taze meyve suları ile birlikte alınması demirin vücutta kullanımını artırmaktadır. Ayrıca her öğünde sebze ve meyve gibi C vitamini kaynağı besinlerin tüketilmesi, besinlerde bulunan demirin vücutta emilmesine yardımcı olur.

Yemeklerle birlikte çay ve kahve alımının demir  emilimini azaltarak kansızlığa neden olduğunu  unutmayınız!

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar