Gebelikte Demir Tüketimi ve Demirin Önemi

Gebelikte demir bitkisel besinlerle ve tek yönlü beslenen kadınlarda demir eksikliği anemisi sık görülmektedir ve bu annelerden doğan bebeklerin daha az demir depolarına sahip oldukları, düşük doğum ağırlıklı ve prematüre oldukları belirtilmiştir. Demir, et ve türevleri, sakatat, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller ve kuru üzüm, incir gibi besinlerde bulunur.

Gebelikte Demir

Gebelikte Demir bulunan besinler

Anemik olanlar, adolesan ve sık doğum yapan anneler olmak üzere bütün gebelerde demir eklemesi önerilmektedir. Gebe kadınlarda artan plazma hacmi, fetus için Fe gereksinmesinin artması, günlük diyetin tahıla dayalı olması (tahıllarda bulunan fitatların demirin emilimini engellenmesi), barsak parazitleri, kötü çevre ve yaşam koşulları (enfeksiyonlar) sık doğumlar, yetersiz beslenmeye ek olarak aşırı çay ve kahve tüketimi anemiyi sık rastlanan bir olgu olarak karşımıza getirmektedir. Günlük vitamin C tüketimi de demirin vücutta kullanılmasın da önemli bir etkendir. Gebe kadının günlük demir gereksinmesi 20-27 mg/gün’dür. Emziklilik döneminde ise günlük 9mg/gündür. Gebelik döneminde özellikle gelişmekte ve az gelişmiş ülkelerde demir eksikliği anemi prevalansı önemli boyutlardadır.Gebe kadınlara öneri olarak 12. haftadan başlayarak günlük 30 mg ek demir alınmasıdır.Haftalık olarak yapılan bu ek hemoglobin düzeyini ve demir durumunu düzelttiği bildirilmektedir.Bu uygulanan ek koruma amaçlıdır.Anneye yapılan bu ek fetüsun depoları için gerekli ve anemiden fetüsu koruyucudur.Ağır anemi anne mortalite riskini artırmaktadır aynı zamanda gebelik sonrası depresyon görülme sıklığı artmaktadır.Demir desteğinin en uygun koşullarda vücutta kullanılabilmesi için ögün aralarında ve süt, çay ve kafeinli içeceklerin ortamda olmaması gerekmektedir.Gebelik döneminde demir desteği anne ve fetüsün gereksinmelerinin karşılanması açısından çok önemlidir.Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konuda yüksek hemoglobin, hematokrit ve ferritin düzeyleridir.Bu durum yani yüksek değerler fetal büyümeyi engellemekte erken doğum ve preeklamsi riskini artırmaktadır. Aynı durum annede gestasyonel diyabet veya oksidatif stresin artması gibi komplikasyonlara neden olmaktadır.

Genellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren 90-180 mg elementer demir kullanılması varsayılmaktadır ve koruyucu olarak, diyete ek önerilmektedir. Ülkemizde demir eksikliğinin özellikle çocukluk çağında önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmasına önlem olarak TC.Sağlık Bakanlığı bünyesinde 4. aydan itibaren demir desteği programı yürütülmektedir.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar