Gebelikte İyot Tüketimi ve İyot İçeren Besinler Hangileridir

Gebelikte İyot Tüketiminin Önemi

Gebelikte iyot içerin besinler tüketmek anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Peki iyot içeren besinler hangileri? Gebelikte iyot’un önemi ve bebeğinize faydası nelerdir? Gebelikte iyot tüketimi ne kadar olmalıdır? Hepsi ve daha fazlası bu makalemizde.

İyot İçeren Besinler Hangileridir?

Gebelikte İyotlu besinler

İyot insan vücudunda çok az miktarlarda bulunan eser bir elementtir. Gebelerin iyot gereksinmesi karşılanamadığı zaman bebeklerde büyüme geriliği sağırlık cücelik hipotiroidi mental gerilik ölü doğumlar guatr kadınlarda düşükler ve doğumsal anomaliler ortaya çıkmaktadır.İleri yaşlarda çocuklarda ve gençlerde büyüme geriliği,okul başarısızlığı, anlama ve öğrenmede güçlükler oluşmaktadır. Annenin iyot eksikliğine bağlı olarak bebekler hipotiroidik olarak doğabilirler. Fetusta iyot yetersizliği düşükler, ölü doğumlar, doğumsal anomaliler, perinatal ölümler, endemik kretinizm, sağırlık, cücelik, hipotiroidi, ağır gelişme ve zeka geriliği ve serebral palsi gibi sorunlara neden olmaktadır.İyot yetersizliği olan bireylerde radyosyana karşı duyarlılık ve tiroid kanser riski artmaktadır.İyot yetersizliği oluşumunu engellemek için kişilerin iyot gereksinmelerinin gebelik öncesi diyetle karşılanması, diyetle karşılanamadığı durumlarda (iyot eksikliği olan bölgelerde) yemeklik tuzun iyotlanması temel çözümdür. Doğurganlık çağındaki kadınlar için önemi büyüktür.Aynı zamanda gebe kadınların beslenmesi önem kazanmakta ve gün geçtikçe sağlıklı nesillerin doğması açısından da annenin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Yemeklik tuzun iyotlanması kolay bir yöntem olup, besinlerde renk, koku, tat değişikliğine neden olmadan ucuz bir yöntemle oluşabilecek konjenital anomalilere karşı önlem alınmaktadır. Yemeklik tuzlara 50 – 70 mg/kg potasyum iyodür eklenmelidir. Deniz ürünleri iyot’un en önemli kaynaklarındandır.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar