Gebelikte Kalsiyum İçeren Besinler Tüketilmesi ve Faydaları

Gebelikte Kalsiyum Faydaları

Gebelikte kalsiyum yönünden zengin yiyecekler ile beslenmek hem anne adayı hemde bebek için büyük önem arz etmektedir. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için kalsiyum yönünden zengin yiyeceklere özen göstermeli, bununla birlikte kalsiyum içeren besinlerin çoğu aynı zamanda proteinde içermektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişiminde büyük rol oynayan proteinde kalsiyum içeren besinler ile birlikte alınmış olur. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz bebeğinizin hem doğum sonrasında sağlıklı olmasını hemde ileriki yaşlarında da sağlıklı olmasını sağlar.

Kalsiyum Yönünden Zengin Yiyecekler

Hamilelikte günde bin 100 gram, emzirme döneminde bin
200 gram kalsiyum almak gerekir.
250 ml. süt = 300 mg. ca (kalsiyum)
200 mg yoğurt = 300 mg. ca
25 mg. çedar peyniri = 200 mg. ca
Yağ veya margarin: Her gün 15-30 gram alınmalıdır.

gebelikte kalsiyum içeren besinler

Notlar:
Vitamin olarak demir ve folik asit takviyesi önerilmektedir. Demir, kırmızı et, tavuk ve balıkta,
yeşil yapraklı sebzelerde görülür.
Gebelik sırasında tuzu azaltmak ve yüksek tuz içeriği olan yiyeceklerden uzaklaşmak gerekir.

Tüketilmemesi gereken yiyecekler: Bal, reçel, marmelat, çikolata, kek, turta, tatlı bisküviler, patates cipsleri ve tabii ki alkol.
Tüketilmemesi gereken yiyecekler şeker ve kalori bakımından gebe olmayanlar içinde zarar teşkil eden yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin hemen hepsi doğal olmayan aroma vericiler, şeker, gluten gibi zararlı maddeler barındırmaktadır. Normal zamanda az miktarda tüketilmesi doğal karşılanabilir fakat hamilelik döneminde tüketilmemeleri büyük önem taşır. Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmeniz dileğiyle…

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar