Gebelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır? Gebelikte Beslenme

Hamilenin Beslenmesi

gebelikte saglikli beslenme piramidi

Gebelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Gebelikte hangi besinler yenmeli hangi besinlerden uzak durulmalıdır? Gebelikte beslenmenin bebeğe etkileri. Gebelik sırasında, fetüsünüzün yeterli düzeyde besin aldığından emin olacak şekilde dengeli ve sağlıklı bir diyetle beslenme çok önemlidir. Yediğiniz gıda hem size hem de bebeğinize enerji sağlayacaktır. Gebelikte gebelikten önce yediğinizden daha fazla yemeniz gerektiği açıktır. İyi bir beslenmenin düzenli egzersizle kombine edilmesi, formda kalmanın en iyi yoludur.
Hamilelikle birlikte anne karnında yeni bir hayat başlar. Bebeğin tüm ihtiyaçları hamilelik süresince anne tarafından sağlanır. Bu nedenle doğru seçilmiş besinlerle dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek, hamile için yeterlidir.

Gebelikte Sağlıklı Beslenme

Doğru ve dengeli beslenen hamilenin ilave vitamin almasına gerek yoktur. Anne adayları, öğünlerini düzenlerken şekerli, yağlı, rafine karbonhidrat içeren yiyeceklerden kaçınmalı; taze sebze, meyve, düşük yağ içerikli vitamin ve minerallerden zengin, bol protein içeren besinleri tercih etmelidir.
Kalp, karaciğer, böbrek gibi hayati önem taşıyan organ, kas ve dokuların hücrelerinin temel taşını proteinler oluşturur. Aynı zamanda proteinlerin yapısında hücrelerin yaşamı ve çoğalabilmeleri için gerekli olan aminoasitler vardır. Vücut için gerekli 20 çeşit aminoasit vardır, bunlardan 12 tanesini vücut üretebilirken, anne adayı diğerlerini besinlerle almak zorundadır. Bebeğin anne karnında gelişimi için hamilelerin protein ihtiyacı yüzde 65 artar. Hamilelikten önce vücudun günlük protein ihtiyacı, 45-60 gramdır. Hamilelikte bu, 75-100 grama çıkar. Hamilenin üç öğününde de protein bakımından zengin gıdalar bulunması ve şekerli, unlu gıdaları olabildiğince az tüketmesi gerekir.
Hamileler, az yağlı yiyeceklerle beslenmelidir. Hatta günlük yağ alımını artırmamak için yumurtayı dahi haşlanmış olarak yemelidirler. Et yemeyen vejetaryen hamileler, protein ihtiyaçlarını yoğurt, peynir süt ve yumurta ile karşılayabilirler. Fasulye, fındık fıstık, susam gibi bitkisel gıdalarda yüksek oranda protein bulunduğu için beslenmede önemli bir yere sahip olmalıdır.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar