Gebelikte Tekrar Eden Hastalıklar

Geçmiş Gebelikleriniz

Gebelikte tekrar eden hastalıklar ve nedenleri. Gebelik öncesi bakımın diğer bir parçası da, doğumla ilgili geçmişinizin yeniden gözden geçirilmesidir. Geçmiş gebelikleriniz ve varsa bunlarla ilgili komplikasyonlar da size sorulacaktır.
Geçmiş gebeliklerinizden herhangi birinde bir problemin oluşması onun bu gebeliğinde de tekrar edeceği ya da gebe kalmamanız gerektiği anlamına gelmez, fakat çoğunluk olmasa bile sorunlar tekrar yaşanabilmektedir. Geçmiş problemleriniz, son gebeliğiniz için özel ihtiyaçlarınız olup olmayacağının bir işareti olabilir.
Birçok kadın geçmişte eğer bir düşük yapmışsa yeni bir bebek sahibi olma noktasında endişeye kapılmaktadır. Gebe kadınların beşte birinin düşük yaptıkları bilinmektedir ve aynı zamanda birçok düşüğün de tespit edilemediğine inanılmaktadır.

doğum depresyonu

Bu kadınların çoğu, sonraki ilişkilerden sonra normal gebe kalabilmektedirler. Az bir kısmı ise 3 ya da daha fazla sayıda düşük yapmaya devam etmektedir. Büyük olasılıkla düşünülen şey, eğer bir düşük yapmışsanız diğer gebeliklerinizin normal olacağı ve sağlıklı bir bebek sahibi olabileceğinizdir.

Gebelikte Tekrar Eden Hastalıklar

Doktorların çoğu, kendi isteğinizle aldırdığınız bebekten dolayı tekrar gebe kalmanızın zorlaşmayacağı ve gebeliğinizin sonucunu etkilemeyeceği noktasında hemfikirdirler Buna karşın birden fazla düşük yapan kadınlardaki risk oranı bilinmemektedir. Bilinen şey, birden fazla yapılan düşüklerin, düşük tartılı bebek doğum riskini ve erken doğum oranını arttırdığıdır.

Ortalama düşük oranı %12dir. Eğer en son gebelik normal sonlandıysa bir sonraki gebelikte düşük ihtimali %5 olur. Eğer bir önceki gebelik düşük ile sonuçlandıysa sonraki gebeliğin düşükle sonuçlanma şansı %19’dur.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar