Gebelikte Uyku Sorunları ve Çözümleri

GEBELİKTE UYKU SORUNU NEDEN OLUR?

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde normalden çok uyumanız sık görülen bir durumdur. Bebeği beslemeye ve büyütmeye çalışan bir organizmada yorgunluk normal bir bulgudur. Plasentanın oluştuğu bu süreçte daha fazla kan üretimi ve kalp atışındaki artma yorgunluğa katkıda bulunan faktörlerdir.
Gebelik ilerledikçe uyku hali, sık bölünen ve rahatsız uykular şekline dönüşür. Uyku kalitesinde bozulmanın ilk nedeni büyüyen bebek nedeniyle rahat bir uyku pozisyonu bulamamaktır. Özellikle yüz üstü ve ya sırt üstü uyumaya alışık olan gebelerde önerdiğimiz yan yatış çok kolay olmamaktadır. Çoğumuzun sık yaptığı uykuda dönmek bile gebelikte zor bir hal alır.

gebelikte uyku düzeni

Kan hacmi arttığından, böbreklerde daha çok çalışır ve sonuçta daha sık idrar yapılır. İlerleyen gebelik haftalarında idrar kesesi üzerindeki baskının artmasıyla gece ve gündüz daha sık idrar ihtiyacı ortaya çıkar.
Gece idrarları uyku bölünmesine ve kalitesiz uykuya neden olur.
Gebelik hormonları derin nefes almada zorluğa neden olur. Gebelerin çoğu “nefesi istediği gibi döndürememekten” şikayet eder. Daha ileriki dönemlerde büyüyen gebeliğin diyaframa yaptığı baskı artar ki bu durumda uyku kalitesini bozar.
Gebelik hormonlarından biri olan relaksinin ligamentlerde gevşeme yaratması ve artan ağırlık bacak kramplarına ve sırt ağrısına neden olur.
Kramp ve ağrılar uykusuzlukta önemli nedenlerden biridir.
Mide ekşime, yanmaları gebelik haftaları ilerledikçe artar ve uyku düzenindeki bozulmalardan sorumlu olabilir.
Gebelikte rüyaların daha gerçekçi olduğu ve sıklıkla kabus görüldüğü bilimsel olarak ta kabul edilen bir gerçektir.
Stres ve kaygı düzeyindeki artışlar özellikle uykuya dalma sürecindeki sorunlardan biridir.

Uyku Sorununu Çözmek için Neler Yapılabilir?

gebelikte uyku bozukluğu

Gebeliğin erken dönemlerinde sağ veya sol yanınıza yatma alışkanlığı kazanmaya çalışmalısınız. Dizlerinizi kırarak yan yatış pozisyonuna alışabilirseniz, hem uyku kaliteniz artar hem de kalbiniz daha rahat çalışır.
Şayet başarılabilirse sol yana yatmak, büyüyen rahmi karaciğer baskısından kurtaracağı için tercih edilmelidir.
Uykuda dönerek bebeğe zarar verme korkusunu kesinlikle yaşamayın.
Uykuda dönmek kontrol edemeyeceğiniz doğal bir davranıştır ve bilinçsiz de olsanız uzun süre sırt üstü yatmanız olası değildir. Sizin veya bebeğinizin yaşayacağı rahatsızlık mutlaka uyanmanıza neden olacaktır.
Doktorunuz çoğu zaman sırtınıza ve belinize bir yastık yerleştirerek uyumayı önerecektir. Artık ticari bir ürün olarak satılan gebe yastıkları da denenebilir.
Uyku sorunları için doktorunuza danışmadan bitkisel ürünleri dahi kullanmamalısınız. Çay, kahve ve bazı meşrubatlar gibi kafeinli içecekleri tüketmeyin. İçmek isterseniz sabah ve öğle saatlerine sınırlayın.
Yatmadan 3–4 saat önce yemek yemeyi ve aşırı sıvı almayı kesin. Bu uygulamayı planlamanız halinde gün içinde sıvı alımını mutlaka arttırın.
Yatış ve kalkış saatlerinizi hafta sonu dahil sabit tutmaya çalışın.
Uyku öncesi aşırı egzersiz yapmayın.
Uyku öncesi ılık duş, ılık ballı süt veya ıhlamur sizi rahatlatarak uykuya dalma sürecini hızlandırabilir.
Uyku sırasında bacak kramplarını mutlaka doktorunuza danışın, kramp giren taraftaki ayağınızı duvara güçlüce basmak veya ayağa kalkmak geçici bir önlem olarak faydalı olabilir.
Uykunuz gelmediğinde yatakta zorlanmaktansa kitap okumak, müzik dinlemek gibi hafif yorucu aktiviteler sonuç verebilir.
Uyuyamadığınız gecelerin sabahında ve gün içinde yarım saatlik kısa uyku fırsatları yaratmaya çalışın.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar