Lohusalıkta Anne ve Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

LOHUSALIK DÖNEMİNDE ANNE VE BEBEK BAKIMI

Sadece Ülkemiz de değil tüm Dünya Ülkelerinde gebelik döneminde uygulanan bakım ve konsantrasyonun lohusalıkta aynı ciddiyette olmadığı bilinen bir gerçektir.

BAKIM VE İLETİŞİM

Bir hastanede doğum yaptıktan sonra bebeğiniz yanınıza verilecektir.
(Uygulamanın ülkemizdeki güncel adı bebek dostu hastanedir). Aynı zamanda gerekli kültürel gizlilik, yeterli dinlenme ve dilediğiniz besinleri tüketebilme imkanı size sunulmalıdır. Hastanede kalış sürenizi sağlık ekibiniz saptayacaktır. Hastanede kalış süresini sizin ve bebeğinizin sağlık durumunun yanında evdeki destek potansiyeli de etkileyecektir.

DOĞUM SONU BAKIM PLANI

Doğum sonrası ilk yirmi dört saatte sağlık ekibiniz sizinle birlikte bir doğum sonu bakım planı hazırlayacaktır. Bu plan gelecek 6- 8 haftanın beklentilerini kapsamalıdır.

lohusalıkta anne bakımı

Lohusalıkta Anne Sağlığı

Doğum sonu ilk 24 saatte bir dizi kontrolle karşılaşacaksınız. Doktorunuz aşağıdaki konularda dikkatli olacaktır.
İlk 6 saat içinde tansiyonunuz ölçülmelidir.
İlk 6 saat içinde idrar çıkışınız takip edilmelidir.
Yürüyüş için cesaretlendirilmelisiniz.
Doğum hakkında konuşma olanağı tanınmalıdır.
Az sayıda hasta ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Doktorunuz ciddi durumlardaki belirtiler konusunda sizi bilgilendirmeli ve herhangi bir belirti durumunda ulaşılabilirliği sağlamalıdır. Gerekli olması durumunda kabakulak, kızamık ve kızamıkçık aşılarınız yapılacaktır.

lohusalıkta bebek bakımı

Lohusalıkta Bebek Sağlığı

Sağlıklı bebeklerin normal renkleri, sabit bir sıcaklıkları olur ve idrar ve dışkılarını düzenli olarak yaparlar. Sağlıklı bebekler açlıklarını belli eder, iyi emer ve beslenme aralarında durulurlar.
İlk 24 saat içinde sağlık ekibiniz bebeğinize K vitamini enjeksiyonu yapacaktır. Bu enjeksiyon çok seyrek görülmekle birlikte, ciddi sıkıntılar doğurabilen bir kanama bozukluğunu engelleyecektir. Sağlık ekibiniz enjeksiyonun yapılış amacını size açıklayacaktır. K vitamininin kanıta dayalı tıp anlayışına göre en uygun verilme yolu enjeksiyondur. Ağız yoluyla uygulama etkili olabilmek için tekrar gerektirmektedir.
Bir kısım bebeklerde kimi sağlık sorunları görülebilir. İlk 24 saat içinde sarılık saptanan bebekler hemen takibe alınmalıdır. Mekonyum adı verilen yeşil–kahverengi, yapışkan ve kalın ilk dışkının yapılamaması takip gerektirmektedir.
Aşağıdaki konularda bilgilendirilmelisiniz.

Bebeğinizi yıkanması ( Temizleme sabunları, losyonlar ve ilaçlı mendiller önerilmez )
Göbek kordonunu temiz ve kuru tutulması
Anne sütü veya hazır mama ile besleme, hazırlama yöntemleri, şişelerin temizliği ve saklanması

emziren anneler nasıl beslenmeli

Lohusalıkta Beslenme

Doğum sonraki ilk saatte bebeğinizden ayrılmamalısınız. Bebeğinizle ten teması kurmanız sağlanmalı ve hemen beslemeye başlamalısınız.
Emzirmenin ve kolostrum adı verilen ilk sütün faydaları size anlatılmalı. Yağ ve proteinden zengin olan ve bebeğinizin enfeksiyonlardan korunmasını sağlayan kolostrum ilk sütünüzdür ve zamanla değişecektir.
Emzirmede sizin ve bebeğinizin en rahat edeceği pozisyon size öğretilmelidir.
Emzirmenin başlangıcındaki rahatsızlık kısa sürede geçecektir.
Sezaryen doğumlarda emzirmede ek destekler gerekebilir.
Elle memenizin sağılması ve bebeğinizin yanınızda olmaması durumunda süt pompalarının kullanılması konusunda eğitilmelisiniz. Sağlık ekibiniz ütün saklanması ve dondurulması hakkında size bilgilendirecektir.
Hazır mama vermeniz durumunda mamanın hazırlanması, saklanması ve şişelerin temizliği size öğretilmelidir.
Yüksek sıcaklıklara ulaşma riski nedeniyle anne sütü veya hazır mama mikrodalganfırınlarda asla ısıtılmamalıdır.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar