Tüp Bebek Tedavisi ve Aşamaları

Tüp bebek tedavisi 4 aşamadan oluşur.

Tüp Bebek Tedavisi 1. Aşama

Tüp bebek tedavisinin birinci aşaması yumurtaların geliştirilmesidir. Normal siklus da her ay bir tane yumurta gelişir tüp bebek tedavisinde ise başarı şansını artırmak için daha fazla sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır. Vücudumuz da üretilen hormonlara benzer ilaçlar kullanılarak çok sayıda yumurta geliştirilir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştığında (1719 mm) yumurtaların çatlaması ve olgunlaşması için çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 34-36 saat sonra ise yumurta toplama işlemi yapılır.
tüp-bebek-tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi 2. Aşama

Tüp bebek tedavisinde ikinci aşama yumurtaların toplanmasıdır. Genel anestezi veya lokal anestezi altında yumurta toplamak için özel olarak geliştirilmiş iğnelerle ultrason eşliğinde yumurtalar toplanır. Tüp bebek tedavisinin ilk yıllarında laparaskopi ile yapılan ve zor bir işlemken şimdi hem çok kolay hem de riski çok az bir işlem haline gelmiştir. Yumurta toplanması sonrası hastanede yatmaya gerek olmayıp günü birlik uygulamadır.İşlem sonrası iki üç saat sonra hasta eve gidebilir.
tüp-bebek-düşermi

Tüp Bebek Tedavisi 2. Aşama

Tüp bebekte Yumurta Toplanması

Tüp bebek tedavisinde üçüncü aşama yumurta ve spermin birleştirilmesidir.
Klasik tüp bebek yönteminde yumurta ve spermler aynı alana konularak spermler arasından birinin yumurtayı döllemesi beklenirdi.
Günümüz de çok fazla kullanılmamaktadır.
İkinci yöntem ise İCSİ yöntemi olup tüp bebekte çığır açan yöntemlerden biridir. Bir sperm alınır ve yumurtanın içine direkt yerleştirilir. Böylece çok az sayıda sperm bile olsa hastaların gebe
kalma şansı olur. TESE (Testislerden ameliyatla sperm aranması işlemi) sonucu sadece 3 tane sperm bulunan ve şu an çocuk sahibi olan hastamız var.)

spermin yumurtaya yerleştirilmesi

Spermin yumurtaya yerleştirilmesi

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek de dördüncü aşama oluşan bebeklerin (embrio) anne rahmine yerleştirilmesidir.
Özel sıcaklık ve özel ortamlarda büyümesi için beklenen embriolar 25 gün sonra anne rahmine yerleştirilir. Eğer elimiz de yeterli sayıda embrio (bebek ) varsa transfer işlemi aralarından en iyi embriyoyu seçmek (blastosist transferi) için 5. güne uzatılır. Tüp bebek tetransfer işlemi ağrısız ve çok kolay bir işlemdir. Çok kolay olmasına rağmen tedavinin en son ve en önemli aşamasıdır. Laboratuvarda embriolar kateter içine yerleştirilir ve o kateter anne rahmine yerleştirildikten sonra embrio ultrason eşliğinde rahme bırakılır sonra da kateter çekilir. Transfer sonrası çok uzun süre istirahat gerekli değildir ertesi gün günlük yaşama dönülebilir.

 Tüp Bebek ve Embriyo Transfer İşlemi

Tüp Bebek Yapımının Son Aşaması

Tüp bebekte transfer sonrası bebeğin rahim içine yerleşmesini desteklemek amacı ileprogesteron içeren ilaçlar kullanılır. Transfer sonrası 10. günde yapılacak kanda bhcg testi ile degebelik oluşup oluşmadığına bakılır. 3 hafta sonra ise ultrason ile gebelik kontrol edilir.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar