Yeni Doğan Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

Bebeklerde Giyim

Bebeğin doğması ile birlikte ilk aylarda bebeğin bezini değiştirdiğiniz sıklıkta giyisilerinide değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı özellikle ilk aylarda bebeğiniz için daha çok giyisiye ihtiyacınız olacak. Unutmamanız gerek en önemli şey bebeğin çok hızlı büyüyeceğidir, eğer lüzumsuz derecede çok giysi alırsanız, daha bebeğiniz bunları giyemeden saklamak veya başkalarına vermek zorunda kalacaksınız. Çocuğunuz hızla büyüyeceği için ona sadece gerekli kadar giysi alınması en mantıklısıdır. Giysi seçiminde dikkat edilmesi gerek unsurların başında, bebeğin hassas cildine zarar vermeyecek, sentetik olmayan kaliteli ve pamuklu kumaşlardan yapılması, rahat giyilip çıkarılabilir ve teferruatı az giysiler olmalı, sık yıkanmaya ve ütülenmeye elverişli giyisiler olmalıdır. Ayrıca tüm giyisilerin temizliği için bebek sabunları kullanabilirsiniz.

Bebeklere En Çok Hangi Kıyafetler Giydirilir ?

Bebekler nasıl giydirilmelidir

İlk aylarda en çok kullanacağınız giysi yakası geniş açılabilen ve alt tarafı çıt çıtlı olan fanilalar, üst kısımdan bacak arasına kadar önünde ve ağ kısmında çıt çıt olan patikli tulumlar, yüzünü tırnaklarıyla çizmemesi için eldivenler, geceleri kullanabileceğiniz tulumlar, çoraplar, patikler ve kış için sokak giysilerdir.
En önemli giyisilerden biride ayakkabılardır. Yumuşak ve bebeğim ayaklarını çok sıkmayan ama çokta bol olmayan, ayağını yeterince kavrayan mümkünse ortepedik bir ayakkabı seçin, ilk aylarda evde yere çıplak ayak veya kaymayan çoraplarla basmasını sağlayın, hem daha sağlıklı olacaktır ve hemde daha dengeli basacaktır.
Kış aylarında ise annele ve babalar acaba bebeğimi veya çocuğumu dışarı çıkartsam mı? acaba üşütür müyüm? acaba doğru giydirebilecekmiyim diye telaşa düşerler. Özellikle ilk aylarda bebeklerin gerekli olan önlemler alındıktan sonra dışarı çıkarılması, hava aldırılması veya gezmeye götürülmesi tabii ki doğrudur. Fakat özellikle yeni doğan bebeklerin bünyeleri daha zayıf olduğundan dolayı rüzgar ve yağmur korumalı bir bebek arabasıyla ve bebeği sıcak tutacak ve rüzgar geçirmeyecek bir örtü ile dışarı çıkarabilirsiniz. Yinede mümkün olduğu kadar soğuğun az olduğu saatlerde ve kısa süreli olmasına özen gösterin, bebeğiniz büyüdükçe işler daha kolaylaşacaktır.
Çocuğunuz 2 yaşındayken ve sonrasında kendi kendine giyinmek isteyecektir. Ona bu isteğini gerçekleştirmesinde yardımcı olabilirsiniz. İlk olarak hemen sıkılıp acele edip müdahale etmemeyi öğrenmelisiniz. Ona giyinebileceği yeterli süreyi verip sabırla beklemeli ve yardım etmelisiniz. Giyinmekte zorluk çıkarmaları ve giyinmek istememeleri gibi bir durumla çok sık karşılaşacaksınız, bu durumda ona alternatif bir kaç giysi sunun ve kendisinin seçip, beğenip giymesine izin verin ve giyineceği sırayla giysileri verin, bakın ne kadar kolay olacak. Düğmelere veya fermuarına yardımcı olun, rahat giyip çıkarabileceği giysiler alın, giyinmeyi bir oyuna dönüştürerek bu işlemi kolaylaştırabilirsiniz.

Comments

So empty here ... leave a comment!

Yaz Yazabildiğin Kadar

Sidebar